Varor - 286399-2023
Sverige-Karlstad: Diagnostiska system
2023/S 093-286399
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Mellanmjukvara Programvara för PNA.
Referensnummer: RS/231189
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod
33124110 Diagnostiska system
II.1.4)Kort beskrivning:
Region Värmland (regionen) genomför denna upphandling som avser avtal på Mellanmjukvara/Programvara för PNA med beskrivning i Upphandlingens omfattning.
Det totala värdet för ingående varor/tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl. optionsår beräknas uppgå till ca 14 miljoner SEK baserat på 2022 års inköpsvolymer/behov Regionen kommer inte att i avtal kunna garantera viss volym. Antagen leverantör är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Upphandlingen omfattar:
·         Planering och projektledning
·         Införande och drift av system
·         Service och support
·         Systemutveckling
·         Utbildning
·         Dokumentation
·         Integrationer Analytix, Activ Directory, instrument, instruments mellanmjukvaror
Systemmiljö
Leverantören ska tillhandahålla följande systemmiljöer av offererat system:
·         Produktionsmiljö
·         Testmiljö
II.1.5)Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 14 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)
33169500 Kirurgiska spårbarhetssystem
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
48000000 Programvara och informationssystem
48100000 Programvara för särskild industri
48180000 Medicinsk programvara
48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos
48810000 Informationssystem
48814000 Medicinska informationssystem
51000000 Installation (utom programvara)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
72212460 Programvaruutvecklingstjänster för analys, forskning, matematik eller prognos
72300000 Datatjänster
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Region Värmland (regionen) genomför denna upphandling som avser avtal på Mellanmjukvara/Programvara för PNA med beskrivning i Upphandlingens omfattning.
Det totala värdet för ingående varor/tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl. optionsår beräknas uppgå till ca 14 miljoner SEK baserat på 2022 års inköpsvolymer/behov Regionen kommer inte att i avtal kunna garantera viss volym. Antagen leverantör är skyldig att leverera det verkliga behovet.
·         Planering och projektledning
·         Införande och drift av system
·         Service och support
·         Systemutveckling
·         Utbildning
·         Dokumentation
·         Integrationer Analytix, Activ Directory, instrument, instruments mellanmjukvaror
·         Produktionsmiljö
·         Testmiljö
Beräknad avtalsstart: 2023-09-01
Beräknad Avtalstid för drift och förvaltning 2024-01-01 – 2027-12-31 (48 månader) med option för regionen om förlängning maximalt 24 månader + 24 månader + maximalt 24 månader.
·         Från avtalsstart till driftstart ska all projektering, förberedelser, integrationer och utbildningar genomföras tillsammans med tester för verifiering av ställda krav vars testresultat ska vara godkända av regionen i enlighet med leverantörens anbudshandlingar och gällande leveransplan.
·         Övertagande/Effektiv leveransdag av tjänsten ska ske senast 2024-01-01.
Observera att det är regionen som avgör om option ska utnyttjas, antagen leverantör är enligt detta avtal skyldig att acceptera regionens begäran om att nyttja ovanstående optioner.
Avisering om förlängning sker i god tid före avtalsperiodens utgång. För avtal publicerade i e-Avrop sker avisering via systemet eller via e-post.
Vid avtalsperiodens utgång upphör avtalet att gälla utan uppsägning.