Suunnittelukilpailua koskeva ilmoitus
Oikeusperusta:
Direktiivi 2014/24/EU
I kohta: Hankintaviranomainen/-yksikkö
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Otaniemen Tietokorttelit, Biologin ja Meritekniikan alueiden arkkitehtuurikutsukilpailu
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi71240000 Arkkitehti-, insinööri- ja suunnittelupalvelut
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)71230000 Arkkitehtikilpailun järjestäminen
71400000 Yhdyskunta- ja maisemansuunnittelupalvelut
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Tarkemmat tiedot on esitetty kilpailuohjelmassa.
Senaatti-kiinteistöt ja Aalto-yliopistokiinteistöt Oy järjestävät kaksivaiheisen arkkitehtuurikutsukilpailun Espoon Otaniemen keskuksessa sijaitsevan Biologin ja Meritekniikan aluekokonaisuuden suunnittelusta. Kilpailu järjestetään yhteistyössä Espoon kaupungin ja Suomen Arkkitehtiliiton (SAFA) kanssa arkkitehtiliiton kilpailusääntöjen mukaisesti. Kilpailun tavoitteena on valita alueen jatkosuunnittelun ja asemakaavan lähtökohtana käytettävä suunnitelma ja suunnittelijaryhmä.
Tarkoituksena on mahdollistaa korttelialueiden maankäytön kehittäminen uusiin käyttötarkoituksiin ja osaksi Otaniemen täydentyvää kaupunkirakennetta. Suunniteltavan uuden maankäytön tulee tukea Otaniemen keskuksen kehitystä elävänä ja monipuolisena kaupunginosana ja ottaa huomioon alueen luontoarvot ja liittyminen kulttuurihistoriallisesti arvokkaaseen ympäristöön.
Kilpailulla tavoitellaan kokonaisratkaisua, jossa alueelle osoitetaan asumista, opetus- ja tutkimustilaa, toimisto- ja liiketilaa sekä tarvittavat pysäköinti- ja liikenneratkaisut. Kilpailun tavoitteena on laatia kokonaisvaltainen, toteuttamiskelpoinen suunnitelma, jonka pohjalta alueen asemakaavoitusta ja kehittämistä voidaan ohjata. Tarkoituksena on, että voittanutta kilpailuehdotusta kehitetään kilpailun jälkeen asemakaavamuutosten viitesuunnitelmaksi kilpailuehdotuksen laatineen työryhmän kanssa maanomistajien ja Espoon kaupungin ohjauksessa.