Sverige-Uppsala: Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
2020/S 120-292554
Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Dynamiskt inköpssystem för manuella naturvårdstjänster
Referensnummer: 512-3503-20
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
II.1.4)Kort beskrivning:
Det dynamiska inköpssystemet omfattar uppdrag innefattande manuella naturvårdstjänster inom Länsstyrelsens förvaltningsområden i Uppsala län.
II.1.5)Uppskattat totalt värde
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)03400000 Skogsbruk och skogsavverkning
45421000 Snickeriarbeten
45422000 Timmer- och snickeriarbeten
77100000 Jordbrukstjänster
77200000 Skogstjänster
77300000 Trädgårdstjänster
77313000 Parkskötsel
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
I detta upphandlingsdokument beskrivs villkoren samt uppdragens omfattning generellt. Länsstyrelsens behov kommer vid varje avrop att beskrivs mer i detalj för att specificera de specifika uppdraget ytterligare.
Ansökningsinbjudan
Länsstyrelsen i Uppsala län bjuder in och uppmuntrar intresserade företag att ansökan till vårt dynamiska inköpssystem (DIS) för manuella naturvårds- och fornvårdstjänster.
Det är kostnadsfritt att ansluta företaget och det innebär inget åtagande. När Länsstyrelsen har tillgängliga uppdrag att erbjuda kommer dessa att avropas genom förnyad konkurrensutsättning i och med att samtliga godkända och anslutna företag kommer att få möjlighet att lämna anbud.Exempel på naturvårdsåtgärder som kan bli aktuella finns att läsa mer om under avsnitt 4. Kravspecifikation.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) enligt ett selektivt förfarande och med det dynamiska inköpssystemet som metod för upphandlingen.