Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Ny Gymnasieskola Slakthusområdet
Referensnummer: SISAB 2023/181
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola
II.1.4)Kort beskrivning:
Nybyggnad om totalt ca 7 600 m2 BTA.
• 5 våningsplan ovan mark med indraget översta plan, samt källarplan med bl. a 2 st. skyddsrum och utrymmen för teknik.
• Källarvåningen är platsgjuten stomme i betong.
• Övriga plan är stommen prefabricerade betongelement
• Typ av verksamhet: utbildningslokaler + tillagningskök + Café
• Miljöbyggnad 3.2 nivå Guld.
• Höga krav ställs på samordning av egna entreprenadarbeten med Stadens (Exploateringskontoret, Trafikkontoret) arbeten inom området, gäller även samordning med andra ledningsägare.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 250 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen: