There is a bug affecting the way URLs are displayed in eForms notices. We are working on solving the problem. In the meanwhile, we suggest that you remove the comma (or any other special character) that appears at the end of the URL. We apologize for the inconvenience.
Registration is open for our 4th Workshop with TED reusers, on the 14th of December 2023
Services - 296146-2023
Suomi-Espoo: Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki
2023/S 096-296146
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta
Hankintamenettelyn tulokset
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Geologian tutkimuskeskus - Toteutuskumppanin ostopalvelun hankinta- IT-konsultointi 2021–2025 (DPS)
Viitenumero: GTK/137/02.03.01/2023
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi
72000000 Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Geologian tutkimuskeskus pyytää tarjoustanne toteutuskumppaniksi (jäljempänä “toteutuskumppani”) tämän tarjouspyynnön ja
sen liitteiden mukaisesti.
Tarjouspyynnön toteutuskumppanuus koskee Geologian tutkimuskeskuksen (jäljempänä GTK) Geotietojärjestelmän
toimialasidonnaisia ratkaisuja seuraavaksi kahdeksi (2) vuodeksi ja kahdeksi (2) optiovuodeksi.
II.1.6)Osia koskevat tiedot
Tämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)
48000000 Ohjelmatuotteet ja tietojärjestelmät
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Geologian tutkimuskeskus pyytää tarjoustanne toteutuskumppaniksi (jäljempänä “toteutuskumppani”) tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Tarjouspyynnön toteutuskumppanuus koskee Geologian tutkimuskeskuksen (jäljempänä GTK) Geotietojärjestelmän toimialasidonnaisia ratkaisuja seuraavaksi kahdeksi (2) vuodeksi ja kahdeksi (2) optiovuodeksi.
Geotietojärjestelmä kattaa suuren osan GTK:n geotieteellisen tiedon keruusta, hallinnasta ja jakelusta. Geotieteellinen tieto sisältää havaintoja, mittauksia ja tulkintoja. Geotieteellinen tieto on usein paikkaan sidottua, minkä vuoksi paikkatietojärjestelmä on keskeinen osa Geotietojärjestelmää. GTK uudistaa geotietojärjestelmäkokonaisuuden erityisesti teknologiaratkaisujen osalta. Toteutus tehdään modulaarisesti huomioiden toiminta- ja tietoarkkitehtuurin muutostarpeet ja vaikutukset järjestelmä-, sovellus- ja teknologia-arkkitehtuureihin.
Perustietotekniikassa GTK hyödyntää Valtion tieto- ja viestintätekniikkakeskus Valtorin tarjoamia palveluita ja ratkaisuja, jotka ovat toimialariippumattomia.
GTK:n teknologia-alustoina tulevat tämänhetkisten suunnitelmien mukaan olemaan Valtorin toimittama Vaka-Pilvi (MS Azure) ja Valtorin on premise-konesaliympäristön palvelimet. Maastotiedonkeruussa ja geotiedon käsittelyssä ja prosessoinnissa tullaan tämänhetkisen näkemyksen mukaan käyttämään Esri Inc:n ArcGIS-ympäristöä (mm. ArcGIS Enterprise, ArcGIS Pro ja Field Maps). Julkiset paikkatietojen rajapintapalvelut sekä karttapalvelut tulevat hyödyntämään avoimen lähdekoodin ratkaisuja.
GTK:n aineistojen käsittelyssä käytetään Safe Softwaren FME-tuotetta, josta on käytössä sekä Workbench että Server. FME:tä tullaan jatkossa hyödyntämään tietotuotteistuksen lisäksi myös aineistojen siirroissa tietokantaan, hakutoiminnallisuuksien toteuttamisessa ja aineistojen irrotuksissa tietokannasta jatkokäyttöä mm. mallinnusta varten.
Tarjouspyynnön mukaiset työt toteutetaan ketterän kehitysmenetelmän periaatteen mukaisesti ja modulaarisesti. Toteutuskumppani toimii mm. kohdissa 1–3 osana GTK:n sovelluskehitystiimiä, joka koostuu GTK:n scrum masterista ja 1–2 GTK: n sovelluskehittäjästä. Tämän lisäksi toteutuskumppani tekee kokonaisuuksia sovellustoimittajana, jolloin toteutuskumppanilla on myös tiimin vetäjän/Scrum master vetovastuu. Edellisestä esimerkkinä on alla kuvattu kohta 7. Nykyhetkellä tiedossa olevista töistä, tarkemmat yksityiskohdat ja se, mitä sopimusehtoja sovelletaan eri työkokonaisuuksiin, on eritelty jokaisen toteutuskohteen kuvaukseen. Osakokonaisuuksissa 5 ja 6 on kokonaisuuden 7 lisäksi alustavan arviomme mukaan mahdollista tehdä erikseen sovittavia toimituksen kohteita, joihin sovelletaan sovellushankinnan ehtoja ja niihin liittyvää sovellushankintasopimusta ja tarvittaessa lisäksi muita soveltuvia JIT 2015 erityisehtoja soveltuvin osin. Työn edetessä voidaan tilata lisätyötä. Työt toteutetaan noudattaen GTK:n arkkitehtuurisuunnitelmia ja vaatimusmäärittelyjä.