Cerinta 1: Ofertantul unic/ Ofertantul asociat/ Subcontractantul/ Terțul susținător trebuie să demonstreze că nu se încadrează în situatiile prevăzute de dispozițiile art. 164 din Legea nr. 98/2016.
Modalitatea de indeplinire: se va completa DUAE sectiunea "Motive de excludere" - pct. A "Motive referitoare la condamnari penale de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I după aplicarea criteriului de atribuire.
Documente suport pentru probarea cerinței:
- Cazierul judiciar al operatorului economic;
- Cazierul judiciar al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC/actul constitutiv.
Cerința 2: Ofertantul unic/Ofertantul asociat/Subcontractantul/Terțul susținător trebuie să demonstreze că nu se încadrează în situațiile prevăzute de dispozițiile art. 165 din Legea nr. 98/2016.
Modalitatea de indeplinire: se va completa DUAE, secțiunea "Motive de excludere" - pct. B "Motive legate de plata impozitelor sau a contribuțiilor la asigurările sociale".
2. Odată cu depunerea DUAE se va prezenta angajamentul terțului susținător împreună cu anexele la angajament, transmise acestora de către terț/ terții susținători din care rezultă modul efectiv în care se va materializa susținerea acestuia/ acestora, acordul de asociere și acordul de subcontractare.
5. În cazul operatorilor economici străini se vor prezenta documente echivalente emise în conformitate cu legislația aplicabilă în țara de rezidență. Documentele emise în altă limbă decat limbă română trebuie să fie însoțite de traduceri autorizate, în limba română.