Νομική βάση:
Κανονισμός (ΕΕ, Ευρατόμ) αριθ. 2018/1046
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Νομικές και τεχνικές αξιολογήσεις της συμμόρφωσης των κρατών μελών με την ισχύουσα περιβαλλοντική νομοθεσία της ΕΕ (Δύο παρτίδες)
Αριθμός αναφοράς: ENV/2020/OP/0017
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV90700000 Περιβαλλοντικές υπηρεσίες
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Προκειμένου να διασφαλιστεί η ορθή μεταφορά και εφαρμογή της περιβαλλοντικής νομοθεσίας της Ένωσης σε όλα τα κράτη μέλη, είναι απαραίτητο να εκτιμηθούν νομικά και τεχνικά οι πληροφορίες που λαμβάνει η Επιτροπή στο πλαίσιο καταγγελιών, διαδικασιών πριν από παράβαση ή διαδικασιών επί παραβάσεi ή στο πλαίσιο κοινοποίησης ή αναφοράς υποχρεώσεων ή οποιεσδήποτε πληροφορίες παράγονται με πρωτοβουλία της Επιτροπής.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 5 200 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: ναι
Μπορούν να υποβληθούν προσφορές για όλα τα τμήματα
II.2)Περιγραφή
II.2.1)Τίτλος:
Έλεγχος της συμμόρφωσης των μέτρων των κρατών μελών για τη μεταφορά και την εφαρμογή της νομοθεσίας στον τομέα του περιβάλλοντος
Αριθμός τμήματος: 1
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV90700000 Περιβαλλοντικές υπηρεσίες
79111000 Υπηρεσίες παροχής νομικών συμβουλών
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Παρτίδα 1: Έλεγχος της συμμόρφωσης των μέτρων των κρατών μελών για τη μεταφορά και την εφαρμογή της νομοθεσίας στον τομέα του περιβάλλοντος.
Τεχνικές αξιολογήσεις της συμμόρφωσης των κρατών μελών με την ισχύουσα περιβαλλοντική νομοθεσία της ΕΕ
Αριθμός τμήματος: 2
Παρτίδα 2: Τεχνικές αξιολογήσεις της συμμόρφωσης των κρατών μελών με την ισχύουσα περιβαλλοντική νομοθεσία της ΕΕ.
Teisinis pagrindas:
Reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 2018/1046
I dalis: Perkančioji organizacija
II.1)Pirkimo apimtis
II.1.1)Pavadinimas:
Teisiniai ir techniniai valstybių narių atitikties taikomiems ES aplinkosaugos teisės aktams vertinimai (dvi dalys)
Nuorodos numeris: ENV/2020/OP/0017
II.1.2)Pagrindinis BVPŽ kodas90700000 Aplinkosauginės paslaugos
II.1.4)Trumpas aprašymas:
Siekiant užtikrinti teisingą Sąjungos aplinkosaugos teisės aktų perkėlimą ir taikymą visose valstybėse narėse svarbu teisiškai ir techniškai įvertinti informaciją, kurią Komisija gauna kaip skundus, preliminaraus pažeidimo ar pažeidimo nagrinėjimo procedūras ar kaip pranešimo, ar ataskaitų teikimo įsipareigojimus, ar bet kokią informaciją, sukuriamą pačios Komisijos iniciatyva.
II.1.5)Numatoma bendra vertėVertė be PVM: 5 200 000.00 EUR
II.1.6)Informacija apie pirkimo dalisŠi sutartis suskaidyta į pirkimo dalis: taip
Pasiūlymai gali būti teikiami dėl visų pirkimo dalių
II.2)Aprašymas
II.2.1)Pavadinimas:
Valstybių narių priemonių, skirtų perkelti ir taikyti ES aplinkosaugos teisės aktus, atitikties tikrinimas
Pirkimo dalies Nr.: 1
II.2.2)Kitas (-i) šio pirkimo BVPŽ kodas (-ai)90700000 Aplinkosauginės paslaugos
79111000 Teisinio konsultavimo paslaugos
II.2.4)Pirkimo aprašymas:
1 dalis: Valstybių narių priemonių, skirtų perkelti ir taikyti ES aplinkosaugos teisės aktus, atitikties tikrinimas.
Techniniai valstybių narių atitikties taikomiems ES aplinkosaugos teisės aktams vertinimai
Pirkimo dalies Nr.: 2
2 dalis: Techniniai valstybių narių atitikties taikomiems ES aplinkosaugos teisės aktams vertinimai.