Base juridique:
Directive 2014/24/UE
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Personlig skyddsutrustning Lantmäteriet
Numéro de référence: LM2023/013165
II.1.2)Code CPV principal18100000 Vêtements professionnels, vêtements de travail spéciaux et accessoires
II.1.4)Description succincte:
Lantmäteriet upphandlar personlig skyddsutrustning till medarbetare. Avtalet innefattar Skydds- och varselkläder, skyddsskor, handskar och övrig skyddsutrustning. Planerad avtalsstart är 2023-09-01 och avtal kommer tecknas med en leverantör för samtliga artiklar.
II.1.5)Valeur totale estimée
II.1.6)Information sur les lotsCe marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)18143000 Équipements de protection
18830000 Chaussures de protection
II.2.4)Description des prestations:
Upphandlingens innehåll och omfattning
Lantmäteriet har ett antal medarbetare som arbetar i fält med arbetsuppgifter som t.ex. mätning. Arbetet utförs längs vägar, i skog, på våra fjäll och i skärgården och kan medföra att medarbetaren utsätts för risker i arbetet. Lantmäteriets arbetsmiljöpolicy är att arbetet ska utföras under säkra och stimulerande förhållanden. Den personliga säkerheten är av största vikt och för att förebygga skador och ohälsa är det viktigt att den personliga skyddsutrustningen som Lantmäteriet tillhandahåller uppfyller de krav som lagar och föreskrifter ställer på utrustningen. Antalet anställda på Lantmäteriet är ca 2200 personer och omkring 600 personer (varav 50% kvinnor) har behov av denna utrustning i mer eller mindre grad. Lantmäteriet har ca 50 kontor som är potentiella leveransmottagare.
Lantmäteriet avser att efter upphandling teckna ramavtal för avrop. I ett ramavtal fastställs samtliga villkor för avrop som utförs under en viss period utom mängd, som kan variera över tiden.
Avtalstiden är två (2) år med möjlighet för Lantmäteriet att förlänga upp till två (2) år. Lantmäteriet kommer senast tre (3) månader innan avtalet löper ut skriftligen meddela leverantören om avtalet inte ska förlängas. Om så inte sker förlängs avtalet automatiskt med ett (1) år med oförändrade villkor. Efter att den totala förlängningstiden är nyttjad upphör avtalet utan särskild uppsägning.
Planerad avtalsstart är 2023-09-01
Anbud ska lämnas på:
Skydds- och varselkläder
Skor, kängor och stövlar
Skyddshandskar
Lantmäteriet önskar även att anbudsgivaren lämnar priser på de produkter inom skyddsutrustning och övrig sortiment i flik 6 i bilaga 1 - Kravspecifikation/svarsbilaga Personlig skyddsutrustning (.xlsx) som anbudsgivaren kan tillhandahålla.
Avtal kommer att tecknas med en leverantör för samtliga produkter.