Oikeusperusta:
Direktiivi 2014/24/EU
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi90600000 Puhdistus- ja puhtaanapitopalvelut sekä vastaavat palvelut kaupunki- ja maaseutualueilla
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Hankintailmoituksella perustetaan dynaaminen hankintajärjestelmä. Dynaamiseen hankintajärjestelmään hyväksytään kaikki soveltuvuusvaatimukset täyttävät ehdokkaat. Järjestelmään ilmoittautuminen ei sido ehdokasta. Ehdokas voi valita, mihin järjestelmän sisällä järjestettäviin kilpailutuksiin osallistuu. Ehdokkaiden hyväksymisen dynaamiseen hankintajärjestelmään tekee Tuomi Logistiikka Oy Tampereen Tilapalvelut Oy:n puolesta.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvo
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Tampereen Tilapalvelut Oy pyytää hankinnasta kiinnostuneita ehdokkaita jättämään osallistumishakemuksen perustettavaan ulkoalueiden hoitoa koskevaan dynaamiseen hankintajärjestelmään. Tampereen Tilapalvelut Oy järjestää ulkoalueiden hoitopalvelut Tampereen kaupungin kiinteistöille, jotka sijaitsevat Tampereen seutukunnan alueella. Tilapalvelut kilpailuttaa alueittain noin 100 kohteen ulkoalueiden hoidon tässä järjestelmässä mukana olevien kesken.
Kilpailutettavien sopimuksien määräaikainen kesto tulee olemaan puolesta vuodesta vuoteen, jonka jälkeen ne jatkuvat toistaiseksi voimassa olevina. Tilapalveluiden tavoitteena on, että kilpailuttamalla saatu kumppanuus olisi pitkäkestoista. Tavoitteeseen pääsyn edellytyksiä ovat laadun lisäksi hyvin sujuva yhteistyö ja halu kehittää tilaajan kanssa ulkoalueiden hoitopalveluita. Tilapalvelut arvostaa asiakaslähtöistä toimintaa, jossa otetaan huomioon asiakkaiden tarpeet ja kohteiden erityispiirteet.
Dynaaminen hankintajärjestelmä on kaksivaiheinen. Ensimmäisessä vaiheessa dynaaminen hankintajärjestelmä perustetaan ja toisessa vaiheessa dynaamiseen hankintajärjestelmään sisältyvät ulkoalueiden hoitopalvelut kilpailutetaan järjestelmän sisäisillä kilpailutuksilla. Tarjouskilpailut tullaan järjestämään noin kerran vuodessa. Dynaamisen hankintajärjestelmän sisällä tehdyn hankinnan kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteet määritellään tarkemmin hankintaa koskevassa tarjouspyynnössä. Kaikki soveltuvuusvaatimukset täyttävät ehdokkaat voivat liittyä dynaamiseen hankintajärjestelmään koko sen keston ajan ja kaikki hankintajärjestelmään hyväksytyt ehdokkaat voivat jättää tarjouksia kilpailutuksiin.
Huom.! Ilmoittautuminen järjestelmään ei sido ehdokasta eikä velvoita osallistumaan varsinaisiin kilpailutuksiin. Liittyminen on kuitenkin edellytys kilpailutuksiin osallistumiselle. Lisäksi edellytetään hankinta-asiakirjoissa edellytettyjen soveltuvuusehtojen täyttymistä.