Directive 2009/81/CE
II.1)Description
II.1.1)Intitulé attribué au contrat par le pouvoir adjudicateur:
Hyra av hangartält
II.1.2)Type de marché et lieu d’exécution, de livraison ou de prestationFournitures
Location
Lieu principal d’exécution des travaux, de livraison des fournitures ou de prestation des services: Sverige
Code NUTS SE Sverige
II.1.4)Information sur l’accord-cadre
II.1.5)Description succincte du marché ou de l’acquisition/des acquisitions:
Hyra av tälthangar. Det finns ett behov av ett tälthangar som ska byggas upp och kunna ta 4 plan, ffa JAS 39 gripen under ombyggnationen av ordinarie hangarer som ska påbörjas inom 12 månader. Det är därför viktigt att det finns befintliga produkter hos kommande leverantör för att det finns ingen tid för nyutveckling. Hyresavtalet ska kunna användas under 7 år då det är flera hangarer som ska renoveras.Marknadsundersökning har gjorts och förväntan är 2-3 leverantörer på marknaden som kommer att lämna anbud. Tälten ska finnas tillgängliga till mitten/slutet av augusti. Avtalstid 4-5 år (anpassas efter byggplanen) + option på förlängning av avtalet med 12 månader i taget upp till en total längd av 7 år. Önskad leverans 15/8-2023.
II.1.6)Classification CPV (vocabulaire commun pour les marchés publics)39522530 Tentes, 39522530 Tentes
II.2)Quantité ou étendue du marché
II.2.1)Quantité ou étendue globale:
II.2.2)Information sur les options