Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Demand Side Management, Social Infrastructures and Renewable Energy Expansion (DESIREE)“ — Programmmanagementunterstützung
Referenznummer der Bekanntmachung: AA-010443-001
II.1.2)CPV-Code Hauptteil66100000 Bank- und Investmentdienstleistungen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Das übergeordnete Ziel des DESIREE-Programms ist die Förderung eines nachhaltigen und integrativen sozioökonomischen Wachstums in ausgewählten Partnerländern und die Entwicklung nachhaltiger Geschäftsmodelle für die Bereitstellung sauberer, klimafreundlicher und energieeffizienter Lösungen. Das Programm wird die Entwicklung eines günstigen Umfelds unterstützen, Unterstützung beim Auf- und Ausbau von Leistungsfähigkeit und technische Hilfe für wichtige Akteure umsetzen und Mischfinanzierungen bereitstellen, um innovative Geschäftsmodelle zu unterstützen und nachhaltige Investitionen mit Beteiligung des Privatsektors zu realisieren. Das Programm wird zur Energieeinsparung, zur Verbesserung des Zugangs zu sauberer Energie, zur Schaffung von Arbeitsplätzen, zur Verbesserung der Ergebnisse von Gesundheit und Bildung, zur Steigerung der Produktivität, zur Verringerung der Luftverschmutzung im Innen- und Außenbereich und zur Förderung der finanziellen Inklusion beitragen.
Der vorliegende Auftrag betrifft die Programmverwaltung während des 5-jährigen Umsetzungszeitraums des DESIREE.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 2 500 000.00 EUR
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)09300000 Elektrizität, Heizung, Sonnen- und Kernenergie
65300000 Stromversorgungsunternehmen und zugehörige Dienste
65400000 Andere Energieversorgungsquellen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Siehe die in Abschnitt I.3) angegebene Internetadresse.
Νομική βάση:
Οδηγία 2014/24/ΕΕ
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Διαχείριση της ζήτησης, κοινωνικές υποδομές και επέκταση των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας (DESIREE) — Υποστήριξη διαχείρισης προγράμματος
Αριθμός αναφοράς: AA-010443-001
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV66100000 Τραπεζικές και επενδυτικές υπηρεσίες
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Ο γενικός στόχος του προγράμματος DESIREE είναι η προώθηση της βιώσιμης κοινωνικοοικονομικής ανάπτυξης χωρίς αποκλεισμούς σε επιλεγμένες χώρες εταίρους και η ανάπτυξη βιώσιμων επιχειρηματικών μοντέλων για την παροχή καθαρών, φιλικών προς το κλίμα και ενεργειακά αποδοτικών λύσεων. Το πρόγραμμα θα υποστηρίξει την ανάπτυξη ενός ευνοϊκού περιβάλλοντος, θα υλοποιήσει τη στήριξη για την ανάπτυξη ικανοτήτων και την τεχνική βοήθεια σε βασικούς παράγοντες και θα παράσχει μεικτή χρηματοδότηση για την υποστήριξη καινοτόμων επιχειρηματικών μοντέλων και την υλοποίηση βιώσιμων επενδύσεων με τη συμμετοχή του ιδιωτικού τομέα. Το πρόγραμμα θα συμβάλει στην εξοικονόμηση ενέργειας, στη βελτίωση της πρόσβασης σε καθαρή ενέργεια, στη δημιουργία θέσεων εργασίας, στη βελτίωση των αποτελεσμάτων στον τομέα της υγείας και της εκπαίδευσης, στην αύξηση της παραγωγικότητας, στη μείωση της ρύπανσης του εσωτερικού και εξωτερικού αέρα και στην προώθηση της χρηματοοικονομικής ένταξης.
Η παρούσα ανάθεση αφορά τη διαχείριση του προγράμματος κατά τη διάρκεια της 5ετούς περιόδου υλοποίησης του προγράμματος DESIREE.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 2 500 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV09300000 Ηλεκτρική, θερμαντική, ηλιακή και πυρηνική ενέργεια
65300000 Διανομή ηλεκτρικού και συναφείς υπηρεσίες
65400000 Προμήθεια και διανομή άλλων πηγών ενέργειας
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Βλέπε διαδικτυακή διεύθυνση που παρέχεται στο τμήμα I.3).
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Demand Side Management, Social Infrastructures and Renewable Energy Expansion (DESIREE) — Programme Management Support
Reference number: AA-010443-001
II.1.2)Main CPV code66100000 Banking and investment services
II.1.4)Short description:
The overall objective of DESIREE programme is to foster sustainable and inclusive socio-economic growth in selected partner countries and develop sustainable business models for the provision of clean, climate-friendly and energy efficient solutions. The programme will support the development of an enabling environment, will implement capacity building support and technical assistance to key actors and provide blended finance to support innovative business models and realise sustainable investments with private sector participation. The programme will contribute to energy savings, improved access to clean energy, job creation, improve health and education outcomes, raise productivity, reduce indoor and outdoor air pollution and promote financial inclusion.
The present assignment concerns the programme management throughout the 5-year implementation period of the DESIREE.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 2 500 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)09300000 Electricity, heating, solar and nuclear energy
65300000 Electricity distribution and related services
65400000 Other sources of energy supplies and distribution
II.2.4)Description of the procurement:
See internet address provided in section I.3).
Base giuridica:
Direttiva 2014/24/UE
II.1)Entità dell'appalto
II.1.1)Denominazione:
Gestione della domanda, infrastrutture sociali ed espansione delle energie rinnovabili (DESIREE) — Sostegno alla gestione dei programmi
Numero di riferimento: AA-010443-001
II.1.2)Codice CPV principale66100000 Servizi bancari e di investimento
II.1.4)Breve descrizione:
L'obiettivo generale del programma DESIREE è di promuovere una crescita socioeconomica sostenibile e inclusiva in paesi partner selezionati e sviluppare modelli aziendali sostenibili per la fornitura di soluzioni pulite, rispettose del clima ed efficienti dal punto di vista energetico. Il programma sosterrà lo sviluppo di un ambiente favorevole, attuerà il sostegno allo sviluppo delle capacità e l'assistenza tecnica agli attori principali e fornirà finanziamenti misti per sostenere modelli aziendali innovativi e realizzare investimenti sostenibili con la partecipazione del settore privato. Il programma contribuirà al risparmio energetico, al miglioramento dell'accesso all'energia pulita, alla creazione di posti di lavoro, al miglioramento della salute e dell'istruzione, all'aumento della produttività, alla riduzione dell'inquinamento atmosferico interno ed esterno e alla promozione dell'inclusione finanziaria.
Il presente incarico riguarda la gestione del programma DESIREE durante il periodo di esecuzione di 5 anni.
II.1.5)Valore totale stimatoValore, IVA esclusa: 2 500 000.00 EUR
II.1.6)Informazioni relative ai lottiQuesto appalto è suddiviso in lotti: no
II.2)Descrizione
II.2.2)Codici CPV supplementari09300000 Elettricità, riscaldamento, energia solare e nucleare
65300000 Erogazione di energia elettrica e servizi connessi
65400000 Altre fonti di approvvigionamento e distribuzione di energia
II.2.4)Descrizione dell'appalto:
Cfr. indirizzo Internet indicato alla sezione I.3).