Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Karakterisering af variabiliteten hos mennesker med hensyn til toksikodynamiske stoffer: På vej mod udvikling af »Quantitative Adverse Outcome Pathways« (qAOP)
Sagsnr.: OC/EFSA/SCER/2021/03
II.1.2)Hoved-CPV-kode73210000 Konsulentvirksomhed inden for forskning
II.1.4)Kort beskrivelse:
Formålet med denne udbudsprocedure er at karakterisere menneskers variabilitet i deres toksikodynamiske (TD) responser på specifikke stier til cellestress og celledød med henblik på at kortlægge de relevante AOP'er (Adverse Outcome Pathway) på en kvantitativ måde og bruge denne viden til at foreslå mekanismer- og stibaserede usikkerhedsfaktorer for TD med henblik på at finpudse og reducere usikkerheden i fastlæggelsen af sundhedsbaserede referenceværdier.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 1 600 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Direkte tjenesteydelseskontrakt.
Varighed 48 måneder fra startmødet.