Un bogue affecte l’affichage des URL dans les formulaires électroniques. Nous nous employons à résoudre le problème Dans l’intervalle, nous vous suggérons de supprimer la virgule (ou tout autre caractère spécial) apparaissant à la fin de l’URL. Veuillez nous excuser pour ce désagrément.
Services - 306273-2023
Roumanie-Câmpulung: Services de développement de logiciels de technologies de l'information
2023/S 098-306273
Avis de marché
Services
Base juridique:
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Implementarea unui sistem informatic pentru optimizarea procedurilor si fluxurilor de lucru- in cadrul UAT Municipiul Câmpulung
Numéro de référence: 501783851
II.1.2)Code CPV principal
72212517 Services de développement de logiciels de technologies de l'information
II.1.4)Description succincte:
Scopul achiziției vizează creșterea performanței administrației publice la nivelul UAT Câmpulung și instituțiilor subordonate, în domeniul asigurării serviciilor sociale și medicale, prin implementarea de măsuri de simplificare a procedurilor administrative cu caracter general de tip front-office și back-office, respectiv eficientizarea fluxurilor de comunicare intra și interinstituționale.
 Obiectivul general al proiectului este reprezentat de consolidarea capacitatii institutionale si eficientizarea activitatii la nivelul UAT Municipiul Câmpulung în ceea ce priveste exercitarea atributiilor prevazute de OUG 57/2019 privind Codul Administrativ, prin implementarea de masuri pentru îmbunatatirea procesului decizional si a planificarii strategice si de digitalizare menite sa ajute la standardizarea modului de lucru si a activitatilor specifice, la cresterea gradului de interoperabilitate a sistemelor informatice si interconectarea cu ceilalti actori care opereaza sisteme informatice compatibile, atât din perspectiva back-office, cât si din perspectiva front office.
Activitățile propuse în cadrul prezentului proiect conduc la îndeplinirea Obiectivului specific 2.1. - Introducerea de sisteme si standarde comune în administrația publica locala ce optimizează procesele orientate către beneficiari în concordanța cu SCAP a Axei Prioritare 2. Administrație publica si sistem judiciar accesibile si transparente din cadrul Programului Operațional Capacitate Administrativa.
Prin derularea acestei proceduri vor fi contractate servicii de implementare a unui sistem informatic pentru optimizarea procedurilor si fluxurilor de lucru.
 Obiectivele specifice sunt următoarele:
Astfel obiectivele specifice care vor fi atinse in cadrul contractului de servicii sunt:
• Crearea de mecanisme, instrumente si proceduri standard pentru fundamentarea deciziilor, planificarea strategica pe termen mediu si lung în Municipiul Câmpulung, prin elaborarea Planului Strategic Institutional si a Strategiei de Transformare Digitala a Municipiului Câmpulung si proiectarea unui proces de management eficient, care sa corespunda nevoilor institutiei ;
• Optimizarea procedurilor administrative interne în raport cu beneficiarii serviciilor publice, în scopul reducerii birocratiei, prin implementarea unui ecosistem digital integrat si dezvoltarea abilitatilor personalului prin participarea la programe de instruire în vederea utilizarii si administrarii solutiilor informatice implementate;
 Descrierea activităților:
Pentru realizarea contractului având ca obiect “Implementarea unui sistem informatic pentru optimizarea procedurilor si fluxurilor de lucru” care face obiectul achiziției sunt necesare prestarea următoarelor activități:
• Etapa 1 - Implementarea unui ecosistem digital interinstituțional interconectat și inter-operabil de lucru
• Etapa 2 - Îmbunătățirea nivelului de cunoștințe și abilități ale personalului din instituții
 Durata de implementare va fi de maxim 2 luni.
II.1.5)Valeur totale estimée
Valeur hors TVA: 2 013 171.76 RON
II.1.6)Information sur les lots
Ce marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.4)Description des prestations:
În cadrul proiectului se intenţionează implementarea unui sistem informatic integrat ce va fi utilizat pentru optimizarea procedurilor și fluxurilor de lucru în domeniul administrării serviciilor sociale și medicale, concret, fiind vizate următoarele rezultate:
a) administrarea electronică a documentelor, pentru uz intern, întocmite și/sau primite, respectiv introducerea și utilizarea semnăturii electronice calificate, în scopul fluidizării, eficientizării, activităților administrative desfășurate în cadrul UAT Municipiul Câmpulung (servicii back-office / front office);
b) implementarea de servicii destinate realizării de activități în mod colaborativ, respectiv facilitării transferului de date intra și interinstituțional.
Sistemul informatic integrat ce se dorește a fi achiziționat va avea în componență următoarele:
Modul/platformă de management și configurare identități digitale;
Modul/platformă de management documente;
Modul/platformă de semnare electronică;
Modul/platformă de arhivare electronică;
Modul/platformă de lucru colaborativ;
Modul/platfomă de integrare cu aplicații externe destinate facilitării transferului de date intern și extern (intrainstituțional și interinstituțional).
Derularea activitatii presupune modelarea de fluxuri de lucru incluse în sfera de cuprindere a proiectului conform capabilităților platformei de workflow și document management, în special în vederea executiei proceselor de lucru în mediul electronic cu ajutorul documentelor semnate electronic.