Zadaniem wykonawcy będą głównie badania i analizy oparte na dokumentacji, jak również tworzenie elektronicznego wykazu.
Prace będą opierać się na już dostępnych informacjach zebranych na etapie wdrażania dyrektywy azotanowej (istniejące badania, sprawozdania z wykonania dyrektywy azotanowej, informacje przekazywane doraźnie przez państwa członkowskie itp.), które wykonawca będzie gromadził samodzielnie, korzystając z dostępnych badań lub informacji dostarczonych przez służby Komisji.
Zadaniem wykonawcy będzie w szczególności:
1) stworzenie elektronicznego spisu (tj. przyjaznej dla użytkownika, aktualizowanej bazy wiki i bazy danych) instrumentów prawnych i środków wynikających z art. 5 dyrektywy azotanowej w 28 państwach członkowskich i ich regionach;
2) podkreślenie głównych różnic w podejściach i środkach w zakresie wdrażania dyrektywy azotanowej;
3) określenie najlepszych praktyk we wdrażaniu dyrektywy azotanowej;
4) określenie potencjalnych skutków transgranicznych wynikających z różnic w podejściach i środkach w zakresie wdrażania dyrektywy azotanowej;
5) określenie interakcji między różnymi podejściami i środkami na mocy dyrektywy azotanowej a dyrektywą w sprawie krajowych poziomów emisji.
Wiedza specjalistyczna wymagana do realizacji zamówienia obejmuje wykształcenie wyższe lub doświadczenie zawodowe w zakresie: agronomii, rozproszonego zanieczyszczenia substancjami biogennymi, polityki UE w dziedzinie ochrony środowiska, gromadzenia danych w formie pisanej i liczbowej, cyfrowego zarządzania danymi oraz rozwoju baz danych.
Jedna umowa o usługi, na okres 12 miesięcy (łączny budżet wynosi 200 000 EUR).