Νομική βάση:
Κανονισμός (ΕΕ, Ευρατόμ) αριθ. 2018/1046
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Αξιολόγηση της κατάστασης των ευρωπαϊκών σκόρων— Ευρωπαϊκός κόκκινος κατάλογος σκόρων (ΕΕ και πανευρωπαϊκά)
Αριθμός αναφοράς: ENV/2020/OP/0021
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV90700000 Περιβαλλοντικές υπηρεσίες
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Η αξιολόγηση της κατάστασης των ειδών είναι ένας από τους βασικούς τρόπους αξιολόγησης της επιτυχίας των δράσεων διατήρησης και των συναφών πολιτικών. Ένα από τα διαθέσιμα εργαλεία για την αξιολόγηση αυτή είναι η Διεθνής Ένωση για τη Διατήρηση του Κόκκινου Καταλόγου της Φύσης, μια εξαιρετικά έγκυρη και αντικειμενική μεθοδολογία για την ταξινόμηση των ειδών, με βάση τον κίνδυνο εξαφάνισης τους. Μέχρι στιγμής, ορισμένες ταξινομικές ομάδες έχουν καλυφθεί από την αξιολόγηση αυτή, αλλά όχι οι σκόροι — μια σημαντική ομάδα επικονιαστών. Η σύμβαση αυτή θα δημιουργήσει έναν ευρωπαϊκό κόκκινο κατάλογο σκόρων.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 600 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV90700000 Περιβαλλοντικές υπηρεσίες
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης: