Tjenesteydelser - 307909-2017
Belgien-Bruxelles: Udbud 06A50/2017/M034 — Rammekontrakt for undersøgelsesopgaver og andre tilknyttede tjenester inden for området for særlige teknikker for Europa-Parlamentet i Bruxelles
2017/S 149-307909
Udbudsbekendtgørelse
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud 06A50/2017/M034 — Rammekontrakt for undersøgelsesopgaver og andre tilknyttede tjenester inden for området for særlige teknikker for Europa-Parlamentet i Bruxelles.
Sagsnr.: 06A50/2017/M034.
II.1.2)Hoved-CPV-kode
71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
II.1.4)Kort beskrivelse:
Rammekontrakt for bistandstjenester til en ingeniørvirksomhed, som er specialiseret i særlige teknikker (elektricitet, varme, ventilation, aircondition, sanitært udstyr, køkkenudstyr, elevatorer, sikkerhed, brand, tekniske kontroller osv.) og andre tilknyttede tekniske tjenester for Europa-Parlamentet i Bruxelles.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 4 000 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
70000000 Virksomhed i forbindelse med fast ejendom
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Tjenesterne er inddelt i 3 kategorier:
— foreløbige undersøgelsesopgaver
— standard projektopgave (fuldstændig eller delvis)
— andre specifikke tjenester.
Standard projektopgaver er inddelt i 3 typer:
— standard fuldstændig opgave:
en standard fuldstændig opgave består i at udføre følgende tjenester:
1) foreløbig projekteringsundersøgelse
2) projekteringsundersøgelse med dossier over udførelse
3) indhentning af den krævede lovmæssige tilladelse
4) bistand til udarbejdelse af udbudsmaterialets dokumenter
5) tilsyn med arbejdernes udførelse
6) bistand med godkendelsesaktiviteter (foreløbige, endelige)
7) andre tjenester beskrevet i kapitel 3.3.8 i de tekniske specifikationer
8) særlige tjenester beskrevet i kapitel 3.4 i de tekniske specifikationer.
— standard, delvis »ab initio«-opgave:
når Europa-Parlamentet beslutter at bestille 1 eller flere af følgende tjenester:
8) særlige tjenester beskrevet i kapitel 3.4 i de tekniske specifikationer
uden at bestille alle tjenester, der udgør en standard fuldstændig opgave, hvor de bestilte tjenester dermed betragtes som en standard, delvis »ab initio«-opgave.
— standard, delvis »de facto«-opgave:
Når Europa-Parlamentet bestiller en standard fuldstændig opgave, men derefter under den bestilte opgaves udførelse beslutter ikke at få alle tjenesterne deri udført, vil de tjenester, som allerede er udført, dermed betragtes som en standard, delvis »de facto«-opgave.
Det er udtrykkeligt aftalt at i tilfælde, hvor kontrahenten af en vilkårlig årsag er forpligtet til kun at udføre en standard delvis opgave, så kan denne ikke anmode om nogen form for kompensation for den manglende udførelse af nogen opgavefaser.
Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Services - 307909-2017
Belgium-Brussels: Invitation to tender 06A50/2017/M034 — Framework contract for study assignments and other related services in the field of special techniques for the European Parliament in Brussels
Contract notice
Services
Legal Basis:
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Invitation to tender 06A50/2017/M034 — Framework contract for study assignments and other related services in the field of special techniques for the European Parliament in Brussels.
Reference number: 06A50/2017/M034.
II.1.2)Main CPV code
71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
II.1.4)Short description:
Framework contract for assistance services of an engineering firm specialised in the field of special techniques (electricity, HVAC, sanitary and kitchen equipment, lifts, security, fire, technical controls, etc.) and other related technical services for the European Parliament in Brussels.
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 4 000 000.00 EUR
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
70000000 Real estate services
II.2.4)Description of the procurement:
The services are grouped into 3 categories:
— preliminary study assignments,
— standard project assignment (complete or partial),
— other specific services.
Standard project assignments are divided into 3 types:
— standard complete assignment:
a standard complete assignment consists in performing all the following services:
1) preliminary design study;
2) design study with performance file;
3) obtaining the required regulatory permit;
4) assisting in the preparation of invitation to tender documents;
5) overseeing works' performance;
6) assisting in acceptance operations (provisional, final);
7) other services described in chapter 3.3.8 of the technical specifications;
8) specific services described in chapter 3.4 of the technical specifications,
— standard partial 'ab initio' assignment:
when the European Parliament decides to order only 1 or more of the following services:
without ordering all the services constituting a standard complete assignment, the service(s) ordered is/are thus considered to constitute a standard partial 'ab initio' assignment,
— standard partial 'de facto' assignment:
when the European Parliament orders a standard complete assignment but then, during the ordered assignment's performance, decides not to have all the services included therein performed, those services which have already been performed will thus be considered to constitute a standard partial 'de facto' assignment.
It is expressly agreed that in a case where, for whatever reason, the contractor would be obliged to perform a standard partial assignment only, he cannot request any compensation whatsoever for non-performance of all assignment stages.
Servizi - 307909-2017
Belgio-Bruxelles: AO 06A50/2017/M034 — Contratto quadro per missioni di studi ed altre prestazioni connesse nel campo delle tecniche speciali per il Parlamento europeo a Bruxelles
Bando di gara
Servizi
Base giuridica:
Direttiva 2014/24/UE
II.1)Entità dell'appalto
II.1.1)Denominazione:
AO 06A50/2017/M034 — Contratto quadro per missioni di studi ed altre prestazioni connesse nel campo delle tecniche speciali per il Parlamento europeo a Bruxelles.
Numero di riferimento: 06A50/2017/M034.
II.1.2)Codice CPV principale
71000000 Servizi architettonici, di costruzione, ingegneria e ispezione
II.1.4)Breve descrizione:
Contratto quadro riguardante la prestazione di servizi di assistenza da parte di un ufficio di ingegneria specializzato nel campo delle tecniche speciali (elettricità, impianti di riscaldamento, ventilazione e condizionamento, apparecchiature sanitarie e da cucina, ascensori, sicurezza, incendio, controlli tecnici ecc.) ed altre prestazioni tecniche connesse per il Parlamento europeo a Bruxelles.
II.1.5)Valore totale stimato
Valore, IVA esclusa: 4 000 000.00 EUR
II.1.6)Informazioni relative ai lotti
Questo appalto è suddiviso in lotti: no
II.2)Descrizione
II.2.2)Codici CPV supplementari
70000000 Servizi immobiliari
II.2.4)Descrizione dell'appalto:
Le prestazioni sono classificate in 3 categorie:
— missioni relative ad uno studio preliminare,
— missione abituale del progetto (completa o parziale),
— altre prestazioni particolari.
Le missioni abituali del progetto sono suddivise in 3 tipologie:
— missione abituale completa:
la missione abituale completa consiste nell'esecuzione dell'insieme delle prestazioni seguenti:
1) studio relativo al progetto preliminare;
2) studio relativo al progetto con fascicolo di esecuzione;
3) ottenimento del permesso regolamentare richiesto;
4) assistenza per la preparazione dei documenti della gara d'appalto;
5) controllo dell'esecuzione dei lavori;
6) assistenza per le operazioni di collaudo (provvisorio, definitivo);
7) altre prestazioni descritte al capitolo 3.3.8 delle specifiche tecniche;
8) prestazioni particolari descritte al capitolo 3.4 delle specifiche tecniche,
— missione abituale parziale «ab initio»:
quando il Parlamento europeo decide di ordinare solo 1 o varie delle seguenti prestazioni:
senza tuttavia ordinare l'insieme delle prestazioni che costituiscono una missione abituale completa, allora la o le prestazioni ordinate vengono considerate come costituenti una missione abituale parziale «ab initio»,
— missione abituale parziale «de facto»:
quando il Parlamento europeo ordina una missione abituale completa ma decide, durante l'esecuzione della missione ordinata, di non fare eseguire l'insieme delle prestazioni che costituiscono una missione abituale completa, allora le prestazioni già eseguite vengono considerate come costituenti una missione abituale parziale «de facto».
È espressamente convenuto che, se per un motivo qualsiasi, al contraente fosse affidata solo una missione abituale parziale, questi non potrà richiedere alcun tipo di indennità per via della non esecuzione della totalità delle fasi della missione.
Storitve - 307909-2017
Belgija-Bruselj: Javni razpis 06A50/2017/M034 – Okvirno naročilo študijskih nalog in drugih povezanih storitev na področju posebnih tehnik za Evropski parlament v Bruslju
Obvestilo o naročilu
Storitve
Pravna podlaga:
Direktiva 2014/24/EU
II.1)Obseg naročila
II.1.1)Naslov:
Javni razpis 06A50/2017/M034 – Okvirno naročilo študijskih nalog in drugih povezanih storitev na področju posebnih tehnik za Evropski parlament v Bruslju.
Referenčna številka dokumenta: 06A50/2017/M034.
II.1.2)Glavna koda CPV
71000000 Arhitekturne, gradbeniške, inženirske in inšpekcijske storitve
II.1.4)Kratek opis:
Okvirno naročilo storitev pomoči, ki jih zagotavlja inženirsko podjetje, specializirano na področju posebnih tehnik (elektrika, ogrevanje, prezračevanje in klimatizacija (HVAC), komunalna in kuhinjska oprema, dvigala, varnost, požarna varnost, tehnični pregledi itd.), in drugih povezanih tehničnih storitev za Evropski parlament v Bruslju.
II.1.5)Ocenjena skupna vrednost
Vrednost brez DDV: 4 000 000.00 EUR
II.1.6)Informacije o sklopih
Naročilo je razdeljeno na sklope: ne
II.2)Opis
II.2.2)Dodatna(-e) koda(-e) CPV
70000000 Storitve poslovanja z nepremičninami
II.2.4)Opis javnega naročila:
Storitve so razdeljene na 3 kategorije:
— naloge, povezane s predhodno študijo,
— standardna projektna naloga (popolna ali delna),
— druge posebne storitve.
Standardne projektne naloge so razdeljene na 3 vrste:
— popolna standardna naloga:
popolna standardna naloga zajema izvedbo naslednjih storitev:
(1) študija predhodnega načrta;
(2) študija načrta z dokumentom o izvedbi;
(3) pridobitev predpisanega regulativnega dovoljenja;
(4) pomoč pri pripravi razpisne dokumentacije;
(5) nadzor izvedbe del;
(6) pomoč pri dejavnostih prevzema (začasnega, končnega);
(7) druge storitve, opisane v poglavju 3.3.8 tehničnih specifikacij;
(8) posebne storitve, opisane v poglavju 3.4 tehničnih specifikacij,
— delna standardna naloga „ab initio“:
v primeru, da se Evropski parlament odloči za naročilo samo 1 ali več naslednjih storitev:
ne da bi naročil vse storitve, ki sestavljajo popolno standardno nalogo, se naročena(-e) storitev(-ve) obravnava(-jo) kot standardna delna naloga „ab initio“,
— delna standardna naloga „de facto“:
v primeru, da Evropski parlament naroči popolno standardno nalogo, a med izvedbo naročene naloge odloči, da ni potrebe po izvedbi vseh storitev iz te naloge, se bodo storitve, ki so že bile izvedene, obravnavale kot delna standardna naloga „de facto“.
Izrecno je dogovorjeno, da izvajalec v primeru, da mora iz katerega koli razloga izvesti le delno standardno nalogo, ni upravičen do kakršnega koli nadomestila za nepopolno izvedbo vseh faz nalog.