Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Bygge og anlæg - 309226-2022
Danmark-København: Bygge- og anlægsarbejder
2022/S 109-309226
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter – forsyningsvirksomhed
Resultat af udbudsproceduren
Bygge- og anlægsarbejder
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Sporfornyelse Roskilde-Ringsted & Slagelse-Korsør (1)
Sagsnr.: NFSP0540/NFSP0541
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45000000 Bygge- og anlægsarbejder
II.1.4)Kort beskrivelse:
Projektet udbydes i et fælles udbud med to delaftaler: • Delaftale 1 NFSP0540 Sporfornyelse Roskilde – Ringsted. Projektet omfatter hele strækningen mellem Roskilde og Ringsted stationer hvor der skal sporombygges (eksklusiv Roskilde og Ringsted stationer). • Delaftale 2 NFSP0541 Sporfornyelse Slagelse – Korsør. Arbejdet omfatter en sporfornyelse mellem Slagelse og Korsør på strækningen TIB1. Hverken Slagelse eller Korsør Station er inkluderet i projektet.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Sporfornyelse Roskilde-Ringsted
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
45100000 Forberedelse af byggeplads
45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Tilbudsgiver har mulighed for at afgive tilbud på begge delaftaler med henblik på at
vinde begge delaftaler. Det vil ligeledes være muligt alene at byde på en enkelt delaftale. Banedanmark forbeholder sig retten til at tildele den kombination af tilbud, som
samlet vurderes at udgøre det økonomisk mest fordelagtige tilbud. I det tilfælde, at
Banedanmark alene modtager tilbud på den ene delkontrakt, vil Banedanmark tildele
denne delkontrakt alene.
NFSP0540 Roskilede-Ringsted
Projektet omfatter hele strækningen mellem Roskilde og Ringsted stationer hvor der
skal sporombygges (eksklusiv Roskilde og Ringsted stationer). Alle skinner, sveller og
sporskifter skal udskiftes. Der skal ballastrenses på hele strækningen og laves ny sporkasse på en mindre del. Afvandingssystemet skal opdateres med nye dræn, grøfter og afvandingsbassiner og der skal laves dæmningsudvidelser flere steder. Kørestrømsanlægget skal tilpasses det nye sporlayout. Der skal laves mindre konstruktionsarbejder ved nogle broer og underføringer. Endvidere skal der etableres en række arbejdspladser langs strækningen. Sikring udbydes i særskilt entreprise. Hovedentreprenøren har pligt til at koordinere arbejder med sikringsentreprenøren samt grænsefladeprojekter.
Projektet skal udføres primært i sommeren og efteråret 2022 samt forår og sommer i
2023 i en kombination af sporspærringer med enkeltsporsspærringer og 3 ugers totalspærring i sommeren 2022.
NFSP0541 Slagelse-Korsør
Arbejdet omfatter en sporfornyelse mellem Slagelse og Korsør på strækningen TIB1.
Hverken Slagelse eller Korsør Station er inkluderet i projektet.
Denne Sporfornyelse omfatter ca. 13 kilometer dobbeltsporede bane fra km 94,2 vest
for Slagelse st. til km 106,8 øst for Korsør st. ved infrastrukturgrænsen til Sund &
Bælt. Projektets anlægstekniske arbejder ved sporfornyelse Slagelse – Korsør indeholder spor, herunder afledte arbejder for bl.a. kørestrøms-, stærkstrøms- og jord & afvandingsanlæg. Sikring udbydes i særskilt entreprise. Hovedentreprenøren har pligt til
at koordinere arbejder med sikringsentreprenøren samt grænsefladeprojekter.
Projektet skal udføres over to år, hvor der i 2022 overordnet skal udføres maskinelle
sporkasse udveksling og sporudveksling. I 2023 skal der udføres ballastrensning, samt
manuelle arbejder, herunder udveksling af sporskifter på Forlev station.
For Hovedentreprenøren er det et forudsætning at der til udførelsen af ny sporkasse
anvendes RPM/dobbeltkædemaskine af hensyn til stadieplan og udførelse. Alle sporkasse arbejder skal gennemføres i 2022.
Ved kontraktindgåelse skal der foreligge en forhåndsreservation på en RPM/dobbeltkædemaskine.
Der henvises desuden til SAB-TAG for detaljeret arbejdsbeskrivelse.
Sporfornyelse Slagelse-Korsør
Delkontraktnr.: 2