II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Udbud af rammeaftaler på teknisk rådgivning og bistand til Trafikinformation
II.1.2)CPV-Code Hauptteil71356400 Technische Planungsleistungen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Banedanmark, DOT og Sund og Bælt udbyder tre (3) delaftaler (rammeaftaler) vedrørende rådgivning og bistand til trafikinformation. Delaftalerne omfatter delydelser vedrørende rådgivning og bistand til trafikinformation; 1) Projektering af infoanlæg (inkl. strøm), 2) Fagtilsyn & RFC, 3) Regnings- og dokumentationsopgaver, 4) CSM-bistand & myndighedsafklaring, 5) Review, 6) Bistand til udbud samt 7) Test, datagrundlagsgenerering og teknisk rådgivning. Tilbudsgiver skal byde på alle 3 delaftaler, idet samtlige tre delaftaler vil blive tildeledt samme rådgiver. Delaftalerne er uafhængige af hinanden, hvorfor fx bestilling på rammeaftalerne og forlængelse af de enkelte aftalers varighed, vil være individuelle for de enkelte delaftaler.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 20 000 000.00 DKK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: ja
Angebote sind möglich für alle Lose
Der öffentliche Auftraggeber behält sich das Recht vor, Aufträge unter Zusammenfassung der folgenden Lose oder Losgruppen zu vergeben:
Tilbudsgiver skal byde på alle 3 delaftaler, idet samtlige tre (3) delaftaler vil blive tildeledt samme rådgiver.
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)32342000 Lautsprecher
35261000 Informationstafeln
42965000 Datenverarbeitungsausrüstung
48810000 Informationssysteme
64216000 Elektronische Nachrichten- und Informationsdienste
71248000 Projektaufsicht und Dokumentation
71311200 Beratung für Transportsysteme
71322500 Technische Planungsleistungen für Verkehrsanlagen
71323200 Planung von Werksanlagen
71335000 Technische Studien
71356400 Technische Planungsleistungen
71520000 Bauaufsicht
71621000 Technische Analysen oder Beratung
72222200 Planung von Informationssystemen oder -technologie
72223000 Prüfung von Informationstechnologieanforderungen
72310000 Datenverarbeitung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Delaftale 1 omfatter syv (7) delydelser vedrørende rådgivning og bistand til trafikinformation. Delaftalen er rammeaftale. Formålet med delaftalen er at sikre, at Banedanmark ved behov kan indkøbe eksterne ressourcer med specifikke kompetencer til brug for gennemførelse af projekter indenfor fornyelse og/eller nyanlæg af trafikinformationsudstyr. Delaftalen er uafhængig af de andre to delaftaler. Delaftalen giver Banedanmark mulighed for, men ikke pligt til, løbende at bestille de i kravsspecifikationen beskrevne delydelser. Banedanmark forpligter sig ikke til et minimumsaftræk på delaftalen. Banedanmark kan trække på delaftalen efter behov, hvorfor træk på delaftalen kan variere i størrelse og omfang.
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 2
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)35261000 Informationstafeln
32342000 Lautsprecher
48813000 Passagierinformationssystem
79421100 Projektüberwachung, außer Projektüberwachung von Bauarbeiten
Delaftale 2 omfatter syv (7) delydelser vedrørende rådgivning og bistand til trafikinformation. Delaftalen er en rammeaftale. Formålet med Delaftalen er at sikre, at Sund og Bælt ved behov kan indkøbe eksterne ressourcer med specifikke kompetencer til brug for gennemførelse af projekter indenfor fornyelse og/eller nyanlæg af trafikinformationsudstyr. Delaftalen er uafhængig af de andre to delaftaler. Delaftalen giver Sund og Bælt mulighed for, men ikke pligt til, løbende at bestille de i kravsspecifikationen beskrevne delydelser. Sund og Bælt forpligter sig ikke til et minimumsaftræk på delaftalen. Sund og Bælt kan trække på delaftalen efter behov, hvorfor træk på delaftalen kan variere i størrelse og omfang.
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 3
Delaftale 3 omfatter syv (7) delydelser vedrørende rådgivning og bistand til trafikinformation. Delaftalen er en rammeaftale. Formålet med Delaftalen er at sikre, at DOT ved behov kan indkøbe eksterne ressourcer med specifikke kompetencer til brug for gennemførelse af projekter indenfor fornyelse og/eller nyanlæg af trafikinformationsudstyr. Delaftalen er uafhængig af de andre to delaftaler. Delaftalen giver DOT mulighed for, men ikke pligt til, løbende at bestille de i kravsspecifikationen beskrevne delydelser. DOT forpligter sig ikke til et minimumsaftræk på delaftalen. DOT kan trække på delaftalen efter behov, hvorfor træk på delaftalen kan variere i størrelse og omfang.