Services - 310621-2017
Danemark-Kongens Lyngby: Services de réseau à grande distance
2017/S 150-310621
Avis de marché
Services
Base juridique:
Directive 2014/24/UE
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Dynamisk indkøbssystem til indkøb af WAN-forbindelser.
II.1.2)Code CPV principal
72720000 Services de réseau à grande distance
II.1.4)Description succincte:
Ordregiver ønsker, at etablere et dynamisk indkøbssystem til indkøb WAN-forbindelser (hhv. sort fiber, datatransmissionskapacitet og housing) til den fortsatte udbygning af forskningsnettet samt til erstatning for udvalgte eksisterende forbindelser.
Forskningsnettet er et landsdækkende højhastighedsnetværk, der forbinder universiteter og forskningsenheder i Danmark. Forskningsnettet stiller ligeledes netværk til rådighed for en række offentlige institutioner.
II.1.5)Valeur totale estimée
Valeur hors TVA: 72 000 000.00 DKK
II.1.6)Information sur les lots
Ce marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)
32561000 Connexions à fibres optiques
32562000 Câbles à fibres optiques
32562100 Câbles à fibres optiques pour la transmission d'informations
32562200 Câbles de télécommunications à fibres optiques
50331000 Services de réparation et d'entretien de lignes de télécommunications
72318000 Services de transmission de données
II.2.4)Description des prestations:
Der etableres et dynamisk indkøbssystem for sikre, at Ordregiver løbende kan købe WAN-forbindelser jf. nedenfor, når behovet opstår. WAN forbindelser består, i nærværende udbud, af følgende ydelser:
— Sort fiber
— Datatransmissionskapacitet
— Housing.
Der er således behov for at kunne indgå leveranceaftaler for enten 1 eller flere af de ovenstående ydelser.
En Ansøger skal således ikke kunne levere samtlige ydelser under betegnelsen »WAN-forbindelser« for at blive optaget på systemet, men alene en af ydelserne.