Zuschlagsbekanntmachung – Konzession
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/23/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Sotning (Rengöring) och brandskyddskontroll
Referenznummer der Bekanntmachung: 2021-00056IN
II.1.2)CPV-Code Hauptteil90915000 Ofen- und Kaminreinigung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Avtalet omfattar utförande av fackmannamässig brandskyddskontroll samt sotning av rensningspliktiga objekt som omfattas av lagen (2003:773) om skydd mot olyckor (LSO). SÄRF omfattar sex (6) medlemskommuner. Syftet med upphandlingen är att tillförsäkra att den lagstadgade brandskyddskontrollen och sotningen utförs på de objekt som omfattas av nämnd lag för att minimera risken för bränder och olyckor. Upphandlingen delas upp i två (2) distriktsområden enligt nedan i syfte att öka konkurrensen.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den LosenDiese Konzession ist in Lose aufgeteilt: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)71317100 Beratung im Bereich Brand- und Explosionsschutz und -überwachung
75251110 Brandverhütung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung: