Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Årsavtal 2022 Mark och elarbete för offentlig belysning Ytterstad
Referenznummer der Bekanntmachung: T2022-02808
II.1.2)CPV-Code Hauptteil45316110 Installation von Straßenbeleuchtungsanlagen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Entreprenaden är ett ramavtal (årsavtal) som omfattar markarbeten och elarbeten för offentlig belysning på Stockholm Stads mark, såsom gator, vägar, parker, gång- och cykelvägar samt torg. Markarbetena består kortfattat av schakt, rivning av befintliga belysningsfundament, kabelrörsförläggning, sättning av nya belysningsfundament, återfyllning och återställning av markytor. Elarbetena består kortfattat av rivning av befintlig belysningsanläggning, kabeldragning, montage av belysningsstolpar och armaturer samt inkoppling och provning samt driftsättning av anläggning. Objekten kan vara både reinvesteringsarbeten på befintlig anläggning och nyinstallationer.
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)31527200 Außenbeleuchtungen
34928500 Straßenbeleuchtungseinrichtungen
45112000 Aushub- und Erdbewegungsarbeiten
45236000 Oberbauarbeiten
45316110 Installation von Straßenbeleuchtungsanlagen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: T2022-02808
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45316110 Installation av vägbelysning
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31527200 Utomhusbelysning, 34928500 Gatubelysning, 45112000 Grävning och schaktning, 45236000 Markanläggning, 45316110 Installation av vägbelysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen