Base jurídica:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Ámbito de la contratación
II.1.1)Denominación:
Acceso de las pymes a servicios de asistencia en materia de fabricación avanzada; centro europeo de asistencia a la fabricación avanzada.
Número de referencia: EASME/COSME/2017/018.
II.1.2)Código CPV principal79000000 Servicios a empresas: legislación, mercadotecnia, asesoría, selección de personal, imprenta y seguridad
II.1.4)Breve descripción:
El objetivo del contrato consiste en crear y gestionar un centro europeo virtual de asistencia a la fabricación avanzada para ayudar a las pymes a examinar la posibilidad de adoptar soluciones de fabricación avanzada y transformar sus organizaciones en fábricas de nueva generación con una producción más competitiva, moderna y sostenible.
II.1.5)Valor total estimadoValor IVA excluido: 2 400 000.00 EUR
II.1.6)Información relativa a los lotesEl contrato está dividido en lotes: no
II.2)Descripción
II.2.4)Descripción del contrato:
Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Tillgång för SMF till stöd avseende avancerad tillverkning – europeiskt stödcentrum för avancerad tillverkning
Referensnummer: EASME/COSME/2017/018.
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4)Kort beskrivning:
Syftet med kontraktet är att upprätta och driva ett virtuellt europeiskt stödcentrum för avancerad tillverkning för att hjälpa SMF att bedöma möjligheten att anta lösningar avseende avancerad tillverkning och att omvandla sin organisation till nästa generations fabriker med en mer konkurrenskraftig, modern och hållbar produktion.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 2 400 000.00 EUR
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen: