Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Genudbud - Klude til overfladedesinfektion
Sagsnr.: 22026278
II.1.2)Hoved-CPV-kode39525800 Rengøringsklude
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udbuddet vedrører indkøb af klude til overfladedesinfektion for Region Hovedstaden, Region Sjælland, Region Nordjylland, Region Midtjylland og Region Syddanmark. Der udbydes klude til overfladedesinfektion, fordelt på 2 delaftaler samt en initiallevering.
Den samlede maksimumværdi af køb på alle rammeaftaler over 4 år er, DKK 365.888.496
ex moms.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 200 369 883.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
Der kan afgives bud på alle delaftaler
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Delaftale 1, Vandbaseret rengøringsklud
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)39525800 Rengøringsklude
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Udbuddet vedrører indkøb af vandbaseret rengøringsklude til overfladedesinfektion for Region Hovedstaden, Region Sjælland, Region Nordjylland, Region Midtjylland og Region Syddanmark.
Maksimumværdi af køb på delaftale 1 er DKK. 116.427.515 ex moms
Delaftale 2, Ethanol baseret desinfektionsklud
Delkontraktnr.: 2
Udbuddet vedrører indkøb af Ethanol baseret desinfektionsklude for Region Hovedstaden, Region Sjælland, Region Nordjylland, Region Midtjylland og Region Syddanmark.
Maksimumværdi af køb på delaftale 2 er DKK. 249.460.981 ex moms