Bekendtgørelse om indgåede kontrakter
Resultat af udbudsproceduren
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Indkøb og levering af fødevarer til Lemvig Kommunes mindre køkkener
II.1.2)Hoved-CPV-kode15000000 Fødevarer, drikkevarer, tobak og beslægtede produkter
II.1.4)Kort beskrivelse:
Indkøb og levering af fødevarer til de mindre køkkener i Lemvig Kommune.
Udbuddet er opdelt efter beliggenhed i 3 delaftaler.
Der stilles krav til mulighed for elektronisk bestilling.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Thyborøn - Harboøre - Klinkby - Bonnet - Ramme
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)15000000 Fødevarer, drikkevarer, tobak og beslægtede produkter
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Indkøb og levering af fødevarer til Lemvig Kommunes mindre køkkener i daginstitutioner, på skoler og i bo enheder/plejeboliger.
Omsætningen på delaftale 1 er estimeret til kr. 1.000.000 årligt ekskl. moms, med en samlet anslået omsætning i rammeaftalens løbetid på kr. 4.000.000 (inkl. optioner)
Se bilag 4 - for opdeling af institutioner og afdelinger på den enkelte delaftale - den forventede omsætning er ikke bindende for ordregiver.
Den maksimale værdi pr. delaftale er beregnet ud fra den anslåede værdi + 30%. Den maksimale værdi i alt vil være kr. 22.880.000, fordelt på
Delaftale 1 - kr. 5.200.000 - Delaftale 2 - kr. 12.480.000 - Delaftale 3 - kr. 5.200.000
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 2
Omsætningen på delaftale 2 er estimeret til kr. 2.400.000 årligt ekskl. moms, med en samlet anslået omsætning i rammeaftalens løbetid på kr. 9.600.000 (inkl. optioner)
Lemvig Øst, Rom, Nr.Nissum, Fabjerg
Delkontraktnr.: 3
Omsætningen på delaftale 3 er estimeret til kr. 1.000.000 årligt ekskl. moms, med en samlet anslået omsætning i rammeaftalens løbetid på kr. 4.000.000 (inkl. optioner)