Bekendtgørelse om ændringer eller supplerende oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/23/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Etablering, drift og vedligehold af ladestandere - Midt- og Sønderjylland og Fyn
II.1.2)Hoved-CPV-kode51110000 Installation af elektrisk udstyr - KA04
II.1.4)Kort beskrivelse:
Bygningsstyrelsen ønsker at øge udbredelsen af ladeinfrastruktur til opladning af elektriske køretøjer i Danmark og dermed understøtte den grønne omstilling. I tilknytning til de statslige ejendomme ejer Bygningsstyrelsen en række parkeringsarealer, hvor der ønskes etableret ladefaciliteter.
I den forbindelse ønsker Bygningsstyrelsen en seriøs leverandør og samarbejdspartner, som kan levere og drive funktionelle løsninger for ladefaciliteter med udgangspunkt i de konkrete forhold, der gælder på de respektive parkeringsarealer.