Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de
fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
2. In scopul aplicarii prevederilor Art. 63, alin. 2 din Legea 98/2016, pentru a facilita accesul la datele de identificare ale participantilor la procedura, se va completa DUAE. Nedepunerea DUAE odata cu oferta (inclusiv pentru asociat, subcontractant) atrage respingerea acesteia ca inacceptabila.
5. Comunicarile transmise prin mijloace electronice de catre autoritatea contractanta, in SEAP in sectiunea dedicata, se considera efectuate in momentul transmiterii.