Bekanntmachung über Änderungen oder zusätzliche Angaben
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:Referenznummer der Bekanntmachung: H029-23, HEL 2023-004829
II.1.2)CPV-Code Hauptteil72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Hankinnan kohteena on saavutettavuuspalvelut tarkoitus on tarjota laadukkaat, asiantuntevat ja elinkaarikestävät asiantuntijapalvelut sekä testaustyökalut digitaalisten palveluiden kehittämisen ja ylläpidon käyttöön. Saavutettavuuden palveluita käytetään kaupunkilaajuisesti kaikilla toimialoilla ja liikelaitoksissa.
Laki digitaalisten palvelujen tarjoamisesta edellyttää, että verkossa julkaistut sisällöt noudattavat kansainvälisiä Verkkosisällön saavutettavuusohjeita. WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) on World Wide Web Consortiumin kehittämä ja ylläpitämä
kansainvälinen ohjeisto. WCAG asettaa saavutettavuudelle kolme eri tavoitetasoa; A, AA ja AAA. Helsingin kaupungin Digitaalisen johtoryhmän päätöksen (24.10.2019) mukaisesti, verkkosivustojen ja sovellusten tulee täyttää saavutettavuuden edellytykset ja Helsingin kaupungin tavoitteena on vähintään WCAG ohjeiston mukainen AA- tai sitä parempi taso.
Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.