Bygge og anlæg - 317291-2023
Danmark-København: Udførelse af elektriske installationer
2023/S 101-317291
Udbudsbekendtgørelse
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
TD5. El og SRO. Kalvebod Skybrudstunnel
Sagsnr.: 24.02-07596
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45310000 Udførelse af elektriske installationer
II.1.4)Kort beskrivelse:
Kontrakten omhandler projektering og levering af El installationer og tavleanlæg til KAL, Kalvebod skybrudstunnel.
Det samlede anlæg består i hovedtræk af:
• Et tunnelrør uden installationer
• Skakt og tillslutningsbygværk ved Sct. Jørgens sø (JOR)
• Skakt og tilslutningsbygværk ved Søndre Boulevard. (SDB)
• Skakt, med skybrudspumpestation, servicebygning og udløbsbygværk ved
Kalvebod Brygge, ´(KAL)
Entreprisen TD5 indeholder i hovedtræk projektering og levering af:
• Tavleanlæg ved de tre lokationer JOR, SDB og KAL
• Højspændingsanlæg ved KAL
• Elinstallationer og instrumentering ved de tre lokationer JOR, SDB og KAL
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 14 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
51000000 Installationstjenester (undtagen programmel)
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Entreprisen TD5 indeholder i hovedtræk projektering og levering af