Tjenesteydelser - 317682-2023
Danmark-Kolding: Tjenesteydelser i forbindelse med affald
2023/S 101-317682
Udbudsbekendtgørelse
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Høring renovationsydelser
Sagsnr.: 91202
II.1.2)Hoved-CPV-kode
90500000 Tjenesteydelser i forbindelse med affald
II.1.4)Kort beskrivelse:
Det udsendes høringsmateriale på renovationsydelser, hvor vi ønsker kommentarer til materialet.
I er altid velkommen til at kontakte mig, men vi ser gerne, at I benytter kommunikationsfanen i Mercell.
I må meget gerne henvise til dokument og afsnit/sidetal.
II.1.5)Anslået samlet værdi
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
90510000 Bortskaffelse og behandling af affald
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Udbuddet vedrører indkøb og levering af renovationsydelser på erhvervsaffald og husholdningslignende affald (dagrenovation), herunder opstilling, vedligeholdelse, reparation og afhentning af indsamlingsmateriel ved opstart såvel som ved kontraktudløb, indsamling og transport af affald til enten genanvendelse eller til bortskaffelse ved forbrænding eller deponi.
Udbuddet omfatter desuden diverse ydelser samt leje og midlertidig opsætning af indsamlingsmateriel til genanvendelige fraktioner i op til 3 mdr. Der er alene tale om indsamlingsmateriel til genanvendelige fraktioner, og ikke indsamlingsmateriel til såkaldt "storskrald"/"forbrændingsegnet"/"blandet affald"/"affald til sortering".
Udbuddet omfatter desuden de ydelser, der er nødvendige for udførelsen af de udbudte ydelser, således alt personale og materiale (containere, beholdere mv.) til afhentning og transport af affald og alle bi-ydelser i forbindelse med arbejdets udførelse, som f.eks. arbejdstøj, driftsmidler, sikkerhedsudstyr mv.
Omfattet af denne kontrakt er bl.a. erhvervsaffald, herunder træaffald, betonaffald, papaffald, madaffald, restaffald mv. Se nærmere i Bilag 5 - Oversigt over delaftaler.
Dagrenovation er medtaget for de ordregivere, der har ønsket dagrenovation og hvor det har været muligt at hjemtage i henhold til de kommunale regulativer.
Undtaget for udbuddet er følgende:
1) Affald som er omfattet af en kommunal indsamlingsordning, f.eks. dagrenovation, hvor dette ikke er hjemtaget.
2) Affald kategoriseret som farligt affald.
3) Slamsugning, fedtudskiller mv.
4) Specifikke indsamlingsmateriel/beholdere, som enkelte ordregivere har ønsket fritaget for udbuddet.