Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Services - 31779-2023
Denmark-Brøndby: Advertising and marketing services
2023/S 012-031779
Contract award notice
Results of the procurement procedure
Services
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Rammeaftale om levering af mediebureauydelser
II.1.2)Main CPV code
79340000 Advertising and marketing services
II.1.4)Short description:
Ordregiver ønsker at indgå en ikke-eksklusiv rammeaftale med én leverandør om levering af mediebureauydelser. Rammeaftalens hovedydelser fremgår af pkt. II.2.4). Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling, og ordregiver forventer at gennemføre 1-3 forhandlingsrunder på baggrund af de prækvalificerede ansøgeres indlevering af indledende tilbud. Efter gennemførelsen af forhandlinger med alle de tilbudsgivere, som har indleveret et indledende tilbud, opfordres tilbudsgiverne til enten at afgive yderligere indledende tilbud eller endeligt tilbud. Det endelige tilbud vil danne grundlag for ordregivers tilbudsevaluering og tildeling af rammeaftale. Ordregiver yder et deltagelsesvederlag på DKK 70.000 kr. ekskl. moms til de tilbudsgivere, der deltager i hele udbudsproceduren og afleverer et endeligt konditionsmæssigt tilbud. Den valgte leverandør (tilbudsgiveren, som tildeles kontrakten) modtager ikke deltagelsesvederlag. Udbuddet gennemføres på dansk.
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
79341100 Advertising consultancy services
79341400 Advertising campaign services
79413000 Marketing management consultancy services
II.2.4)Description of the procurement:
Kontrakten er en rammeaftale der omfatter følgende hovedydelser:
1) Strategisk rådgivning vedr. medier, herunder særligt rådgivning i forbindelse med mediestrategi og optimering af brugerrejse
2) Kontinuerlig sparring og taktisk rådgivning, herunder 360 graders medieplanlægning samt kompetenceudvikling af kundens in-house specialister
3) Eksekvering af annoncekampagner i betalte offline medier
4) Eksekvering af annoncekampagner i betalte online medier
5 )Eksekvering af annoncekampagner i øvrige medier
Udbudsmaterialets bilag 1, kravspecifikation indeholder en nærmere detaljeret beskrivelse af hovedydelsernes konkrete indhold.