Bekendtgørelse om ændringer eller supplerende oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af totalrådgiveraftale vedrørende afskærende ledninger
II.1.2)Hoved-CPV-kode71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
II.1.4)Kort beskrivelse:
Assens Spildevand A/S er i gang med at centralisere spildevandsrensningen på det nye renseanlæg i Assens. I den forbindelse etableres afskærende ledninger fra 8 mindre renseanlæg og frem til Assens Renseanlæg.
Assens Spildevand A/S blev færdig med udførelsen af første etape fra Assens til Glamsbjerg i sensommeren 2022, hvor der er etableret trykledninger. Foranstående er nedlæggelse af 3 renseanlæg som sker i forbindelse med opstart af det nye renseanlæg i Assens. Dette udbud omhandler totalrådgivning for videreførelse af afskærende ledning med tilhørende pumpestationer for etape 2 og 3, samt ideoplæg og anlægsprogram og frem til og med myndighedsprojekt for etape 4/5.