Bekendtgørelse om indgåede kontrakter
Resultat af udbudsproceduren
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Transport og behandling af kemikalieaffald
Sagsnr.: 2022-0393569
II.1.2)Hoved-CPV-kode90000000 Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udbuddet vedrører en Rammeaftale på Transport og behandling af Kemikalieaffald, hvilket indbefatter emballage til, afhentning, transport og destruktion af Ordregivers Kemikalieaffald i overensstemmelse med gældende lovgivning på området.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Udbuddet vedrører en Rammeaftale på Transport og behandling af Kemikalieaffald, hvilket indbefatter emballage til, afhentning, transport og destruktion af Ordregivers Kemikalieaffald i overensstemmelse med gældende lovgivning på området. Rammeaftalen vedrører alene Ordregivers Kemikalieaffald bestående af følgende affaldstyper:
- Olie (A)
- Halogen (B)
- Opløsningsmidler > 50% (C)
- Opløsningsmidler < 50% (H)
- Kviksølv (K)
- Uorganisk (syre og baser) (X)
- Reaktivt og oxiderende affald (O)
- Blandet laboratorieaffald (Z)
- Bekæmpelsesmidler (T)