Dienstleistungen - 318828-2023
Finnland-Tampere: IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
2023/S 101-318828
Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Dienstleistungen
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Materiaalien vastaanotto- ja hallintajärjestelmän palveluhankinta
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Hankinnan kohteena oli kokonaispalveluna hankittava materiaalien vastaanotto- ja hallintajärjestelmä Tampereen Infra Oyn tarpeisiin. Hankittavaa palvelua olisi käytetty pääosin Tampereen kaupungin alueella. Hankittava palvelu sisälsi lumen- ja maanvastaanottopaikkojen sekä kiertotalous- ja varastoalueiden vastaanottojärjestelmät sekä eri alueille kuljetettavien kuormien kirjaukseen käytettävän mobiilisovelluksen.
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
42961000 Steuerungs- und Kontrollsystem
72416000 Anbieter von Anwendungen
48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Tuomi logistiikka Oy kilpailutti kokonaispalveluna hankittavaan materiaalien vastaanotto- ja hallintajärjestelmän Tampereen Infran toimeksiannosta. Hankittavaa palvelua tullaan käyttämään pääosin Tampereen kaupungin alueella. Hankittava palvelu sisältää lumen- ja maanvastaanottopaikkojen sekä kiertotalous- ja varastoalueiden vastaanottojärjestelmät sekä eri alueille kuljetettavien kuormien kirjaukseen käytettävän mobiilisovelluksen.
Hankittava palvelu sisälsi mm. asiakas-, käyttäjä- ja ajoneuvohallinnan, ajoneuvon tunnistamisen, kulunvalvonnan, tietojen taltioinnin ja hallinnan (kuorman määrä ja sisältö sekä lähtö- ja loppusijoituspaikka) sekä vastaanottotietojen raportoinnin laskutusta ja seurantaa varten.
Hankittava palvelu sisälsi myös vastaanottojärjestelmän tarvitsemat laitteet asennettuna käyttökuntoon, niiden huollon, kunnossapidon, uusittavien laitteiden hankinnan sekä vastuun palvelun ja laitteiden toimivuudesta vakuutuksineen.
Lisäksi hankinta sisälsi mobiilisovelluksen kuormien kirjaukseen vastaanotto- sekä käsittelyalueille tuleville ja lähteville kuormille sekä muiden kaupungin teettämien urakoiden massakuljetusten kirjausten tekemiseen.
Vastaanottojärjestelmän hankinnassa korostettiin helppokäyttöisyyttä, nopeutta, toimintavarmuutta ja mahdollisuutta automatisoida toimintoja mahdollisimman paljon.
Itse hankittava Palvelu ei olisi ollut Palvelun käyttäjälle (esim. kuljetusyritys, kuljetuksista vastaava operaattori, urakoitsija, kaupunki tai kaupungin sopimuskumppani) maksullinen. Palvelun käyttäjä maksaa Tilaajalle materiaalien vastaanottamisesta.
Palvelu olisi haluttu ottaa tuotantokäyttöön heti kun se on mahdollista, kuitenkin niin, että Lumenvastaanottoalueiden vastaanottojärjestelmä tulee olla käytössä 31.10.2023 mennessä. Maanvastaanottoalueen vastaanottojärjestelmä tulee olla käytössä 31.12.2023 mennessä. Palvelun suunniteltu käyttöönottoaikataulu on esitetty tarkemmin Sopimuksen liitteessä 2 Hankinnan kohteen kuvaus.
Hankittavaa palvelua olisi käytetty Tampereen kaupungin hallinnoimilla alueilla. Palvelua olisi mahdollisesti laajennettu myös käytettäväksi Tampereen ja muiden kuntien yhteistoiminta-alueille.
Tilaaja ei sitoudu tiettyihin hankintamääriin sopimuskauden aikana.
Hankinnan kohde oli kuvattu tarkemmin Sopimuksen liitteissä 2 Hankinnan kohteen kuvaus, Liitteessä 1 Materiaalien vastaanottojärjestelmä kuvana ja Sopimuksen liitteessä 3 Vaatimusmäärittely.