Bekendtgørelse om ændringer eller supplerende oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af daglige bankforretninger
II.1.2)Hoved-CPV-kode66000000 Finansielle tjenester og forsikringstjenester
II.1.4)Kort beskrivelse:
Nærværende udbud vedrører EU-udbud af DR's daglige bankforretninger. Til håndtering af DR’s midler er det nødvendigt for DR at have en bank. Bankforbindelsen vil primært have kontakt med DR’s Økonomi Service Center og Koncernøkonomi, som begge er placeret i DR Byen.