Det glæder os at kunne fortælle, at den nye version af TED-portalen bliver lanceret den 29. januar 2024 (skal bekræftes!) Er du interesseret i at få information om de nye funktioner og forbedringer og fordelene for brugerne? Gå ind og læs vores artikel – så bliver du klogere på det hele.
You may get an error message when trying to access the notices listed hereafter. If that is the case, please use the alternative links provided below. We are working on solving the problem. We apologize for the inconvenience.
716246-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:716246-2023:PDFS:FI:HTML
719591-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:719591-2023:PDFS:FI:HTML
724690-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:724690-2023:PDFS:FI:HTML
731050-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:731050-2023:PDFS:FI:HTML
You may also use the following structure to build the URL of the notices concerned:
https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:NNNNNN-2023:PDFS:LL:HTML, (example: https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:719591-2023:PDFS:FI:HTML), but please bear in mind that only the original language version of the notice is available
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Licenser til IT Service Management Platform
Sagsnr.: EMN-2022-10567
II.1.2)Hoved-CPV-kode
48000000 Programpakker og informationssystemer
II.1.4)Kort beskrivelse:
Rammeaftale vedr. licenser til IT Service Management Platform. Der efterspørges alene licenser i nærværende udbud.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 30 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
48218000 Programpakke til licensforvaltning
48331000 Programpakke til projektstyring
48482000 Programpakke til business intelligence-formål
48921000 Automationssystem
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Rammeaftale vedr. licenser til IT Service Management Platform. Der efterspørges alene licenser i nærværende udbud. Kundens behov for implementering og anden konsulentbistand afløftes på andre aftaler. Den udbudte Rammeaftale indebærer, i henhold til Udbudslovens § 24, nr. 30, at Ordregiveren har adgang til, fra gang til gang, efterhånden som et konkret behov opstår, at foretage indkøb af ydelser under rammeaftalen. Aftalen er ikke eksklusiv. Kunden er således berettiget til at aftage lignende Produkter fra andre leverandører i overensstemmelse med de udbudsretlige regler, herunder ved at bringe sådanne Produkter i særskilt udbud. Den anslåede forbrugsmængde og –omfang på den udbudte Rammeaftale er på 30 mio. DKK, ex. moms. Forventede maksimale forbrugsmængde og -omfang vedrørende den udbudte Rammeaftale er på 61 mio. DKK ex. Moms. Udbuddet vedrører indkøb af de udbudte ydelser til samtlige sygehusenheder/hospitalsenheder og institutioner i Region Sjælland, herunder tilknyttede selvejende institutioner ved Ordregiver. Aftalen kan også anvendes af fællesregionale enheder.