Bygge og anlæg - 318917-2023
Danmark-Slagelse: Bygge- og anlægsarbejder
2023/S 101-318917
Udbudsbekendtgørelse – forsyningsvirksomhed
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/25/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Etablering af ringledning i 2023 -2024
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45000000 Bygge- og anlægsarbejder
II.1.4)Kort beskrivelse:
Envafors udvider på vegne af SK varme A/S fjernvarmenettet i forbindelse med konvertering fra naturgas til fjernvarme i Slagelse og derfor skal der etableres ny ringledning. Dimensionerne på den ny fjernvarmeledninger er enkeltrør i dimensionen ø323/400.
Ved nærværende udbud ønsker SK Varme A/S ("Bygherre") at indhente tilbud på etablering af ringledning i 2023 – 2024. Den udbudte kontrakt omfatter ca. 2.900 m kanalmeter ny ringledning.
Projektet omfatter i hovedtræk følgende:
(i) Gravearbejder for etablering af fjernvarmegrav.
(ii) Reetablering efter etablering af ny fjernvarmeinstallation.
(ii) Montering/tilslutning af nye fjernvarmeledninger.
Bygherreleverancer omfatter:
(i) Levering af fjernvarmerør, svejsemuffer, krympemuffer, alarmskabe, brøndgods, samt dæksler til fjernvarmearbejdet.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 80 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
44163120 Fjernvarmerørledninger
09323000 Fjernvarme (indenbys)
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
(iii) Montering/tilslutning af nye fjernvarmeledninger.
Projektet indeholder desuden en option på:
(i) Opgravning for 2 vandrør i Holmstrupvej
(ii) Reetablering efter opgravning for 2 vandrør
(iii) Koordinering med SK Vand’s smede angående nedlægning af rør
(iiii) Afspærring og etablering af arbejdsområde for SK Vands Smede
(iiiii) Håndtering og nedlægning af vandrør
Optionen er valgfri for Bygherre, der således ensidigt bestemmer, hvorvidt optionen tages i brug.