Services - 319535-2021
Denmark-Copenhagen: Architectural, construction, engineering and inspection services
2021/S 121-319535
Prior information notice
This notice is for prior information only
Services
Legal Basis:
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Udbud af kontrakt om konsulentrådgivningsydelser inden for jernbanesikkerhed
II.1.2)Main CPV code
71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
II.1.4)Short description:
Trafikstyrelsen forventer at udbyde en kontrakt om rådgiveropgaver i forbindelse med teknisk bistand inden for jernbanesikkerheden og interoperabilitet på jernbaneområdet, forventeligt primo september 2021. Opgaverne er yderligere uddybet under del II. 2.4).
I den forbindelse ønsker Trafikstyrelsen at skabe åbenhed omkring udbuddet og indgå i markedsdialog for at sikre, at der ikke udelukkes gode tilbud pga. af uhensigtsmæssige krav. Derfor opfordrer Trafikstyrelsen leverandører i markedet til at indgå i en dialog omkring udbuddet.
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 10 000 000.00 DKK
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
71300000 Engineering services
71313000 Environmental engineering consultancy services
71311230 Railway engineering services
71311200 Transport systems consultancy services
71631470 Railway-track inspection services
71311300 Infrastructure works consultancy services
II.2.4)Description of the procurement:
Trafikstyrelsen forventer at udbyde en kontrakt om rådgiveropgaver inden for jernbanesikkerheden og interoperabilitet på jernbaneområdet, herunder teknisk bistand til styrelsens myndighedsbehandling inden for følgende fagområder: Spor, sikring, godkendelse af rullende materiel, elektrificering/kørestrøm/stærkstrøm, trafikale sikkerhedsregler (S75) og (ORF/ORS), tekniske sikkerhedsregler, ERTMS og ETCS: Track side og onboard, geoteknik, konstruktioner, fjernstyring/sikring/togkontrol, risikovurdering/signifikansvurdering (CSM-RA), tekniske specifikationer for interoperabilitet (TSI) og GSM-R. Styrelsen har behov for at kunne trække på tekniske eksperter inden for de nævnte fagområder ved behandling af ansøgninger om ibrugtagningstilladelse til infrastrukturprojekter og køretøjer, ansøgninger om godkendelse af assessorteams, tilsyn med godkendte assessorer og ved ansøgninger om godkendelse af tekniske og trafikale sikkerhedsregler. Denne tekniske bistand vedrører almindelig sagsbehandling, ligesom rådgivere vil kunne blive inddraget i regeludviklingsprojekter m.m.
I den forbindelse ønsker Trafikstyrelsen at skabe åbenhed omkring udbuddet og at få et bedre kendskab til det marked, som Trafikstyrelsen henvender sig til, herunder i forhold til planlægning af den kommende udbudsproces samt at afklare kontraktens udformning og vilkår, således at der i forbindelse med udbuddet ikke udelukkes gode tilbud på grund af uhensigtsmæssige krav.
Derfor opfordrer Trafikstyrelsen leverandører i markedet til at indgå i en dialog omkring udbuddet. Trafikstyrelsen vil særligt gerne høre fra leverandører med kompetencer inden for fagområderne spor, kørestrøm, spordækning, herunder myndighedsbehandling i forbindelse hermed.
Markedsdialogen gennemføres således for at sikre, at det endelige udbudsmateriale afspejler markedets vilkår og mekanismer og for at sikre, at kontrakten bliver så anvendelig som muligt.
Deltagende virksomheder gøres opmærksomme på, at de ved deltagelse i dialogen (ved besvarelse af spørgeskemaet) accepterer, at Trafikstyrelsen kan anvende de indkomne oplysninger i tilrettelæggelsen af udbuddet og i udbudsmaterialet. Trafikstyrelsen er dog ikke forpligtet til at følge evt. kommentarer, forslag til ændringer m.v.
Spørgeskemaerne behandles som fortroligt materiale og vil ikke blive offentliggjort. Deltagende virksomheder får ikke svar på eventuelle spørgsmål hverken under eller efter markedsdialogen. Såfremt virksomhederne har spørgsmål, der ønskes besvaret, skal spørgsmålene stilles efter offentliggørelse af udbuddet, forventeligt primo september 2021.