Directive 2009/81/EC
II.1)Description
II.1.1)Title attributed to the contract by the contracting authority:
Kriittisten suojavarusteiden tuotantovalmiuden ylläpito Suomessa
II.1.2)Type of contract and location of works, place of delivery or of performanceSupplies
Purchase
II.1.4)Information on framework agreement
II.1.5)Short description of the contract or purchase(s):
Terveydenhuollon ammattikäytössä olevien kirurgisten maskien ja hengityssuojaimien kotimaisen tuotannon varmistaminen on tunnistettu välttämättömäksi vallitsevan Covid-19 -kriisin aikana, jotta turvataan riittävä huoltovarmuuden taso ja terveydenhuollon häiriötön toiminta kriittisissä poikkeusoloissa.
Huoltovarmuuskeskus (HVK) järjestää tarjouskilpailun kirurgisten maskien ja hengityssuojainten tuotantovalmiuden ylläpidosta Suomessa. Tarjouskilpailu järjestetään julkisista puolustus- ja turvallisuushankinnoista annetun lain mukaisena rajoitettuna menettelynä. Tarjouskilpailun tavoitteena on, että HVK valitsee tarkoituksenmukaisen määrän (noin 2) kotimaista hengityssuojainten ja/tai kirurgisten maskien valmistajaa, joiden kanssa se allekirjoittaa sopimuksen tuotantokapasiteetin ylläpidosta vuoden 2024 loppuun saakka. Kirurgisten maskien määräarvio on enintään 19 miljoonaa kappaletta/toimittaja ja hengityssuojainten enintään 1,5 miljoonaa kappaletta/toimittaja (jakautuen FFP2 2/3 ja FFP3 1/3)
Tuotantokapasiteetin ylläpidon lisäksi valituilla toimittajilla tulee olla kyvykkyys toimittaa sopimuskauden aikana hengityssuojaimia ja/tai kirurgisia maskeja siten kuin lopullisessa tarjouspyynnössä on tarkemmin määritelty. Lopullisessa tarjouspyynnössä valitut toimittajat pyydetään toimittamaan näytekappaleet tarjotuista tuotteista. Nämä näytekappaleet tulee olla myös Suomessa valmistetut.
Koska kyseessä on julkisista puolustus- ja turvallisuushankinnoista annetun lain mukainen turvallisuushankinta, lähetetään valituille ehdokkaille salassapitosopimukset ennen lopullista tarjouspyynnön lähettämistä.
II.1.6)Common procurement vocabulary (CPV) II.1.7)Information about subcontractingThe tenderer has to indicate in the tender any share of the contract it may intend to subcontract to third parties and any proposed subcontractor, as well as the subject-matter of the subcontracts for which they are proposed
The tenderer has to indicate any change occurring at the level of subcontractors during the execution of the contract
The contracting authority/entity may oblige the successful tenderer to award all or certain subcontracts through the procedure set out in Title III of Directive 2009/81/EC
The successful tenderer is obliged to specify which part or parts of the contract it intends to subcontract beyond the required percentage and to indicate the subcontractors already identified
II.2)Quantity or scope of the contract
II.2.1)Total quantity or scope:
Sopimuskausi 2 vuotta sekä optiokausi 1+1 vuotta.
Estimated value excluding VAT:
Range: between 10000000.00 and 20000000.00 EUR
II.2.2)Information about optionsOptions: no