Direktiivi 2009/81/EY
I kohta: Hankintaviranomainen/-yksikkö
II.1)Kuvaus
II.1.1)Hankintaviranomaisen sopimukselle antama nimi:
Pakkausten jälkikäsittelypalvelut
II.1.2)Sopimuksen tyyppi sekä toteutus-, toimitus- tai suorituspaikkaPalvelut
Palvelujen pääluokka nro 19: Jätevesi- ja jätehuoltopalvelut; puhtaanapito ja vastaavat palvelut
II.1.4)Tietoa puitejärjestelystä Puitejärjestely yhden toimijan kanssa
Perustelut sille, miksi puitejärjestelyn kesto ylittää seitsemän vuoden enimmäiskeston: Katso kohta II.2 Sopimuksen määrä ja laajuus
II.1.5)Lyhyt kuvaus sopimuksesta tai hankinnasta (hankinnoista):
Jälkikäsittelypalvelu sisältää: ampumatarvikkeita, räjähteitä tai räjähdysherkkää ainetta sisältäneiden pakkausten tarkistamisen, lajittelun, murskaamisen, toimittamisen hyötykäyttöön ja polttoaineanalyysit.
Jälkikäsittelypalveluun sisältyy myös muun materiaalin erikseen määriteltyn ja satunnaisen jälkikäsittelyn ja pois kuljettamisen tarpeen.
Muu materiaali voi tarkoittaa kaikkia tuotteita, esineitä, välineitä, materiaaleja ja aineita, jotka eivät ole pakkausmateriaalia. Muu aine voi olla esimerkiksi pyroteknistä tai vaaralliseksi luokiteltua ainetta, jolle tarvitaan edellä kuvattu jätteenkäsittelypalvelu.
Muu aine kuvataan tarkemmin tarjouspyynnön liitteenä olevalla sopimusluonnoksella.
Palvelu tuotetaan 3. logistiikkarykmentille Haapajärvellä.
Mahdollisesti solmittavan sopimuksen kokonaiskesto, 48 kuukautta (4 vuotta) sekä optio 36 kuukautta (3 vuotta), on yhteensä seitsemän (7) vuotta optioineen.
II.1.6)Yhteinen hankintanimikkeistö (CPV)90500000 Jätteisiin liittyvät palvelut
II.2)Sopimuksen kattama määrä tai sopimuksen laajuus
II.2.1)Kokonaismäärä tai laajuus:
Puitejärjestelyyn tehdään 48 kuukauden (4 vuoden) sopimus ja sopimusta voidaan jatkaa 36 kuukauden optioilla joka voidaan jakaa kolmeen (3) kahdentoista (12) kuukauden optiokauteen.
Puitejärjestelyn kokonaiskestoksi voi tulla yhteensä 84 kuukautta (7 vuotta) optioineen.
Arvioitu arvo ilman alv:tä:
Vaihteluväli 400000.00 ja 500000.00 EUR
II.2.2)Tietoa lisähankintamahdollisuuksistaLisähankintamahdollisuudet: ei