Results of the procurement procedure
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Poliisihallitus - IT-konsultointi 2021-2025 (DPS) - Modernisointiohjelman arkkitehtuurityöhön liittyvät asiantuntijapalvelut
Reference number: POL-2022-148428
II.1.2)Main CPV code72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
II.1.4)Short description:
Sopimuksella hankitaan Poliisihallitukselle asiantuntijapalvelua (”Palvelu”) modernisointohjelmassa tehtävään ja muuhun poliisin arkkitehtuurityöhön.
Asiantuntijan tuottaman Palvelun keskeinen työkokonaisuus tulee olemaan Oraclen pilvipalvelun (OCI, hybridi ja on-premise), Oraclen PCA-laitteen, Microsoft Azure -palvelun ja IBM:n OpenShift -alustojen (Kubernetes) suunnittelu ja toteutus. Lisäksi Palveluun sisältyy arkkitehtuurista suunnittelua teknisen ympäristön kehittämistyöhön, tietojärjestelmien päivittämiseen ja devops-kokonaisuuteen.
Tavoitteena on suunnitella ja toteuttaa uusi järjestelmien tekninen alusta-arkkitehtuuri siihen kuuluvine toimintamalleineen ja ohjeistuksineen. Pilviympäristöjen kehityksessä huomioidaan erityisesti tarvittavat tietoturva- ja -suojavaatimukset. Tehtäväkokonaisuudet ovat seuraavat:
1. Toteutetaan ICT-arkkitehtuurivisio ja sitä tukeva tekninen- sekä hankeohjeistus.
2. Luodaan yhtenäinen pilvi-, kehitys- ja testausympäristö sekä otetaan käyttöön
nykyaikaiset järjestelmäkehitystyövälineet.
3. Luodaan tuotantoonsiirtoputki pilvipalveluista TUVE-palveluihin ja tähän liittyvien
menetelmien kuvaus.
4. TUVEn tuotantoympäristön kehittäminen vastaamaan arkkitehtuurivisiota ja tarvittavien yhteistyömallien luominen.
5. Toteutetaan moderni automatisoitu infrastruktuuri, jossa hyödynnetään virtualisointeja ja konttiteknologiaa.
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)48000000 Software package and information systems
II.2.4)Description of the procurement:
Tarjouspyyntö on lähetetty kaikille Hansel Oy:n dynaamisen hankintajärjestelmään "IT-konsultointi 2021–2025 (DPS)" valituille tarjoajille.
Hankinnan kohteena on asiantuntijapalvelu poliisin ICT-toiminnan modernisointiohjelmassa tehtävään ja muuhun poliisin arkkitehtuurityöhön. Hankintayksikkönä toimii Poliisihallitus.
Asiantuntijapalvelun keskeinen työkokonaisuus tulee olemaan Oraclen pilvi-palvelun, Oraclen PCA-laitteen, Microsoft Azure -palvelun ja IBM:n OpenShift -alustojen (Kubernetes) suunnittelu ja toteutus. Lisäksi palveluun sisältyy arkkitehtuurista suunnittelua teknisen ympäristön kehittämistyöhön, tietojärjestelmien päivittämiseen ja devops-kokonaisuuteen. Tavoitteena on suunnitella ja toteuttaa uusi järjestelmien tekninen alusta-arkkitehtuuri siihen kuuluvine toimintamalleineen ja ohjeistuksineen.