Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Bedre data til bedre bygninger — Forståelse for rollen big data spiller
Sagsnr.: ENER/C3/2019-468/01
II.1.2)Hoved-CPV-kode73000000 Forsknings- og udviklingsvirksomhed og hermed beslægtet konsulentvirksomhed
II.1.4)Kort beskrivelse:
Kontraktens genstand er at levere støtte til Europa-Kommissionen og medlemsstater i at opnå en bedre forståelse for:
(a) kortlægningen af status for bygningsrelateret data inden for EU.
(b) Forståelse og fremlæggelse af datakombinationer og -analyse af relevans for det byggede miljø, der allerede er oprettet (for eksempel af ledende lokale myndigheder) og
(c) opnåelse af indsigter i mulige veje for videre bestræbelser på EU og nationalt niveau. Inden for det snævrere område for bygningers energiydeevne har denne tjenesteydelseskontrakt også til hensigt at videre forbinde EU's observatorium for bygningsmasse med nationale databaser vedrørende certifikater for energiydeevne, der i øjeblikket er tilgængelige i 26 medlemsstater.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 255 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Opgave 1: big data for bygninger og det byggede miljø: status
Opgave 2: afgrænsning af mulige veje frem for big data vedrørende bygninger og det byggede miljø i EU
Opgave 3: mod bedre data for bygningers energiydeevne.