Results of the procurement procedure
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Vinter-och sommarväghållning 2023-2027
Reference number: SBB2022-1312
II.1.2)Main CPV code90620000 Snow-clearing services
II.1.4)Short description:
Vinter- och sommarväghållning för olika områden i kommunerna Hällefors, Lindesberg, Ljusnarsberg och Nora. I uppdraget ingår halkbekämpning och vid behov kan också bortforsling av snö förekomma.
Upphandlingen omfattar prioriterade och oprioriterade gator, gång-och cykelvägar, parkeringar, torg och andra ytor.
Upphandlingen innefattar även hyvling vid behov, både vinter och sommar, inklusive vattning av grusvägar.
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Entreprenaden avser vinterväghållning på hårdgjorda ytor inom delar av Samhällsbyggnadsförbundet Bergslagens väghållningsområde samt i förekommande fall på redovisad fastighetsmark inom dessa kommunområden.
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)45233141 Road-maintenance works
77314000 Grounds maintenance services
90630000 Ice-clearing services
II.2.4)Description of the procurement:
327763-2023 - ResultatSverige-Nora: Snöröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: SBB2022-1312
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233141 Väghållning, 77314000 Markskötsel, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen