Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Stöd till förvaltningen av registrering av satelliter inom ramen för Galileo – Monitu
Referensnummer: 576/PP/GRO/SAT/16/9277.
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod38112100 Navigations- och positionsbestämningssystem (GPS eller liknande)
II.1.4)Kort beskrivning:
Detta upphandlingsförfarande syftar till att tilldela ett tjänstekontrakt för övervakning av ITU:s radiobyrås cirkulär för internationell frekvensinformation (Radio Bureau International Frequency Information Circular – BR IFIC) (registrering av satelliter) samt utförande av tekniska analyser, förberedelse för samt deltagande i det årliga samrådsmötet ”Resolution 609” för aktörer inom globala satellitnavigeringssystem (GNSS).
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 150 000.00 EUR
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
1. Analys av publiceringen av ITU:s BR IFIC för att fastställa potentiella konsekvenser för programmen för de europeiska globala satellitnavigeringssystemen (European GNSS – EGNSS), Galileo och Egnos, tillhandahållande av rådgivning avseende ITU:s samordningskrav för EGNSS och underhåll av en databas som spårar de pågående framstegen inom ITU:s samordning för EGNSS-programmen.
2. Tekniskt stöd ad hoc.
3. Analys med anknytning till samrådsmötet ”Resolution 609” för Galileo.