Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Undersökning om IP-konsekvenserna avseende utvecklingen av industriell 3D-utskrivning
Referensnummer: 624/PP/GRO/IMA/17/1131/9941.
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.1.4)Kort beskrivning:
Syftet med undersökningen är att analysera och klargöra hur den befintliga ramen för immateriell rättighet (intellectual property – IP) på ett konkret sätt skyddar IP-rättsinnehavare och fastställa eventuella brister och möjligheter eller behov av förtydliganden.
Genom undersökningen ska man analysera hur användningen av immateriell äganderätt (intellectual property rights – IPRs) kan stimulera utvecklingen av 3D-utskrivningstekniker (bästa praxis vad gäller nyttjande av IP, modellicenssystem etc.), vad som för närvarande uppfattas som IP-hinder för ytterligare utveckling av tekniker för additiv tillverkning (additive manufacturing – AM) och hur dessa kan avlägsnas.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 200 000.00 EUR
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
För att uppnå undersökningens mål ska uppdragstagaren utföra följande:
I. Analys av befintliga IP-lagar och deras särskilda samverkan med den industriella användningen av teknik för 3D-utskrivning.
II. Analys av 3D-utskrivningsprocess och IPR-utmaningar.
III. Analys av AM:s viktigaste sektorer och marknader och hinder/förutsättningar avseende IPR.
IV. Framläggning av en översikt över de IP-frågor som härstammar från samverkan mellan aktörer som är involverade i värdekedjan.
V. Analys av IP-frågorna ur ett perspektiv som utgår från 3D-utskrivningsindustrin.
VI. Framläggning av slutsatser och rekommendationer.