En bugg påverkar just nu hur webbadresser visas i eForms-meddelanden. Vi jobbar med att lösa problemet. Under tiden föreslår vi att du tar bort kommatecknet (eller eventuella andra specialtecken) i slutet av webbadressen. Vi ber om ursäkt för det inträffade.
Tjänster - 330042-2021
Spanien-Alicante: Tillhandahållande av nationella och internationella posttjänster för EUIPO
2021/S 126-330042
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Tillhandahållande av nationella och internationella posttjänster för EUIPO
Referensnummer: AO/005/21
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod
64110000 Postgång
II.1.4)Kort beskrivning:
Denna anbudsinfordran omfattar tillhandahållande av nationell och internationell posttjänst för EUIPO (inbegripet icke brådskande paket) enligt beskrivning i bilaga II (tekniska specifikationer).
II.1.5)Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 800 000.00 EUR
II.1.6)Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)
64113000 Posttjänster för paket
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Denna anbudsinfordran omfattar tillhandahållande av nationell och internationell posttjänst till EUIPO, vilket inbegriper följande:
1.1) Hämtning av all vanlig eller rekommenderad post som producerats av EUIPO vid huvudkontoret (avenida de Europa 4, 03008 Alicante, SPANIEN) och vidare leverans därav till nationell eller internationell destinationer.
1.2) Leverans till EUIPO:s huvudkontor av vanlig och rekommenderad post som är adresserad till EUIPO, förutsatt att de använder uppdragstagarens tjänster.
1.3) Hämtning av icke brådskande paket vid EUIPO:s huvudkontor och vidare leverans av dessa var som helst i världen, med mottagningsbevis som undertecknats av mottagaren.
1.4) Hantering av tulldokumentation, vid behov, för icke brådskande internationella paket;
1.5) Leverans av kuvert eller av för transport anpassade lådor, när EUIPO så kräver, med garanti avseende transportens säkerhet och integritet och utan ytterligare kostnader.
1.6) Leverans av sorteringslådor för post och andra förbrukningsvaror såsom mottagningskvitton och etiketter för rekommenderad post.
1.7) Kundtjänst för hantering av incidenter, klagomål och krav.
1.8) Tillgång till en tjänst för utskick av telegram och fax av trovärdigt värde från EUIPO-terminaler, via ett konto eller en kod som fastställts av uppdragstagaren.