Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
2 stk Core-routere til DeiC, DTU.
Sagsnr.: 16/17605
II.1.2)Hoved-CPV-kode32413100 Netroutere
II.1.4)Kort beskrivelse:
Forskningsnettet er Danmarks nationale net til forskning og uddannelse. Drift og udvikling heraf varetages af DeiC (Danish e-Infrastructure Cooperation), der er defineret i finanslovens §19.17.06 som en aktivitet i Uddannelses- og Forskningsministeriet. Opgaven med forskningsnet og tilhørende tjenester er placeret på Danmarks Tekniske Universitet (DTU). Til sin internetudbydervirksomhed udbydes to nye core-routere Ordregiver forventer ved aftalens indgåelse at bestille, hvad der svarer til 2 stk routere i startkonfiguration, samt 3 års Next Business Day (NBD) serviceaftale på samme.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 2 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)32413100 Netroutere
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet: