Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
DIS – Tekniska konsulter ABK 09
Referensnummer: 22/23
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4)Kort beskrivning:
Strängnäs Fastighets AB (SFAB) och Strängnäs Bostads AB (SBAB) kallad Beställaren inbjuder Leverantörer att ansöka om att få delta i ett dynamiskt inköpssystem (DIS) avseende Tekniska konsulter.
När DIS är aktivt kommer Beställaren att annonsera s.k. Specifika upphandlingar till vilka alla Leverantörer som är anslutna till DIS kan lämna anbud.
II.1.5)Uppskattat totalt värde
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)71313000 Miljötekniska konsulttjänster
71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll
71314000 Energi och tillhörande tjänster
71314100 Tjänster på elområdet
71314310 Tjänster avseende värmeisolering av byggnader
71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror
71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
71630000 Teknisk besiktning och provning
71700000 Övervakning och kontroll
71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen: