Αντικείμενο τις σύμβασης είναι η προμήθεια και η μεταφορά στον αρχαιολογικό χώρο 153 τεμαχίων ασβεστόλιθου, κατάλληλα επεξεργασμένων, κομμένων σε συγκεκριμένες διαστάσεις και διαμορφωμένων για την κατασκευή και συμπλήρωση δομικών στοιχείων του Τελεστηρίου Ελευσίνας, που εντάσσεται στο πλαίσιο υλοποίησης της Πράξης «Στερέωση, αποκατάσταση και ανάδειξη αρχαιολογικού χώρου Ελευσίνας- Φάση Α΄».
Το προς προμήθεια είδος κατατάσσεται στον ακόλουθο κωδικό του Κοινού Λεξιλογίου δημοσίων συμβάσεων (CPV): 44921300-5 (Ασβεστόλιθος) και συμπληρωματικού (CPV):
60000000-8 Υπηρεσίες μεταφορών (εκτός από μεταφορά αποβλήτων).
Τα ζητούμενα τεμάχια λίθου (153 τεμαχια, συνολικου όγκου 51,8575 κυβικών μέτρων) , θα χρησιμοποιηθούν ώς αρχιτεκτονικά μέλη στις προς συμπλήρωση περιοχές του Τελεστηρίου Ελευσίνας.
Ο προς προμήθεια ασβεστόλιθος πρέπει να έχει τα ακόλουθα χαρακτηριστικά (λαμβάνοντας υπόψιν ότι οι ιδιότητες των φυσικών υλικών παρουσιάζουν διασπορά στο εσωτερικό του ίδιου λατομείου και πετρώματος):
2. να είναι ομογενής και όχι εύθρυπτος
5. να διαθέτει μέση θλιπτική αντοχή μεγαλύτερη από 15MPa
Κάθε διαγωνιζόμενος υποχρεούται, επί ποινή απορρίψεως της προσφοράς να καταθέσει στα γραφεία της ΔΑΑΜ εντός της προθεσμίας του διαγωνισμού και μέχρι 10 μέρες πριν από την καταληκτική ημερομηνία του ΕΣΗΔΗΣ,
δείγμα/δοκίμιο λίθου διαστάσεων 10Χ20Χ20cm σε σφραγισμένο φάκελο/συσκευασία. Το δείγμα θα πρέπει να
είναι σύμφωνο με τις τεχνικές προδιαγραφές όπως αυτές ορίζονται στο Παράρτημα Ι.
Τα δείγματα που θα κατατεθούν θα αξιολογηθούν, κατόπιν ελέγχου, από την αρμόδια Διεύθυνση Έρευνας και Τεχνικής Υποστήριξης Μελετών και Έργων Αναστήλωσης του ΥΠΠΟΑ (ΔΕΤΥΜΕΑ) ως προς την καταλληλότητά
τους και τη συμβατότητά τους με τα ζητούμενα χαρακτηριστικά, όπως περιγράφονται στο Παράρτημα Ι.