Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
TK: Gata/mark VA, Landskapsarkitektur,Trafik,Strategisk trafikplanering, Mobility management,Anläggningskonstruktion,Geoteknik,Riskhantering vibrerande arbeten,Trafikbuller,VA-utredning
Reference number: KS 20/43
II.1.2)Main CPV code71310000 Consultative engineering and construction services
II.1.5)Estimated total value
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)71311000 Civil engineering consultancy services
71311210 Highways consultancy services
71311300 Infrastructure works consultancy services
71313100 Noise-control consultancy services
71313410 Risk or hazard assessment for construction
71320000 Engineering design services
71321300 Plumbing consultancy services
71322500 Engineering-design services for traffic installations
71332000 Geotechnical engineering services
71420000 Landscape architectural services
33944-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: KS 20/43
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
AUA.21 Översiktlig information om objektet
Varberg kommun inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna ramavtal om tekniska konsulttjänster inom nedan angivna delar för successiva avrop under avtalsperioden.
Del A: Gata / mark , VA samt projektering flera teknikområdenDel B: LandskapsarkitekturDel C: Trafik Del D: Mobility managementDel E: Strategisk trafikplaneringDel F: TrafikbullerDel G: AnläggningskonstruktionDel H: Fältgeoteknik inklusive rapportskrivningDel I: Riskhantering vibrerande arbetenDel J: VA-utredning
Omfattning i detalj beskrivs i övriga delar av förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71313410 Riskbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71322500 Teknisk konstruktion av trafikanläggningar, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71420000 Landskapsarkitektur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens värde per del fördelat på 4 år uppskattas till:
Del A: Gata / mark , VA samt projektering flera teknikområden: 55 miljoner
Del B: Landskapsarkitektur resurskompetens: 6 miljoner SEK
Del C: Trafik: 6 miljoner SEK
Del D: Mobility management: 2 miljoner SEK
Del E: Strategisk trafikplanering: 1 miljon SEK
Del F: Trafikbuller: 2 miljoner
Del G: Anläggningskonstruktion: 4 miljoner SEK
Del H: Fältgeoteknik inklusive rapportskrivning: 10 miljoner SEK