Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Services - 339992-2021
Denmark-Hillerød: IT services: consulting, software development, Internet and support
2021/S 128-339992
Contract notice
Services
Legal Basis:
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Kontrakt om RIS/PACS-løsning
Reference number: 21002483
II.1.2)Main CPV code
72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
II.1.4)Short description:
Region Hovedstaden ønsker at anskaffe en samlet RIS/PACS-løsning til specialerne radiologi, klinisk fysiologi og nuklearmedicin samt brystkræftscreening.
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 800 000 000.00 DKK
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
33124110 Diagnostic systems
48100000 Industry specific software package
72100000 Hardware consultancy services
72200000 Software programming and consultancy services
72230000 Custom software development services
72240000 Systems analysis and programming services
72250000 System and support services
72600000 Computer support and consultancy services
II.2.4)Description of the procurement:
Kontrakten omfatter følgende hovedydelser:
A. Leverancen:
Leverandøren skal implementere en samlet RIS/PACS-løsning til specialerne radiologi, klinisk fysiologi og nuklearmedicin samt brystkræftscreening på Region Hovedstadens 6 hospitaler med billeddiagnostiske afdelinger fordelt på 12 matrikler og understøtte hospitalernes kliniske afdelinger på Region Hovedstadens 6 hospitaler samt Psykiatrien og Steno Diabetes Center. Løsningen skal understøtte gennemførelsen af ca. 1,5 mio. undersøgelser årligt.
Antallet af undersøgelser forventes at stige i kontraktperioden.
Løsningen skal understøtte henvisning/invitation, visitation og protokollering, booking, beskrivelse/vurdering, svarafgivelse, konferencer, billedvisning, billedarkivering og forskning samt brystkræftscreening i forhold til en defineret screeningspopulation.
Som en del af leverancen skal leverandøren migrere data fra de eksisterende løsninger til den nye løsning og understøtte paralleldrift i overgangsperioden, hvor patienter behandles på tværs af løsningerne.
B. Løbende ydelser:
Leverandøren skal drifte løsningen fra leverandørens datacenter, herunder stille løsningen til rådighed for ordregiver på de anførte matrikler.
Leverandøren skal drifte og stille et Vendor Neutral Archive til rådighed som en del af løsningen.
Herudover skal leverandøren drifte og stille specificerede og skalerbare miljøer til rådighed for kunden til brug for f.eks. forskning og test.
Leverandøren skal vedligeholde løsningen proaktivt og reaktivt efter dokumenterede processer.
Leverandøren skal supportere løsningen, herunder håndtere incidents og problems i kundens ITSM samt stille en service desk til rådighed for kundens udvalgte brugere til håndtering af 2nd og 3rd level support.
C. Bestillingsydelser:
Leverandøren skal levere standardbestillingsydelser og konsulentydelser relateret til kontraktens formål, herunder bl.a. oprettelse af yderligere miljøer, konfiguration og videreudvikling af løsningen samt uddannelse af kundens brugere. Herudover skal leverandøren på bestilling levere tilslutning til løsningen af yderligere billeddiagnostiske eller kliniske afdelinger og implementere/integrere til 3. partsprodukter med løsningen, herunder bl.a. AI-løsninger og algoritmer.